Obserwuj w Google News

To najstarsza tatuażystka na świecie. Skończyła 106 lat i nadal pracuje

2 min. czytania
31.03.2023 15:57
Zareaguj Reakcja

Świat zachwycił się najnowszą okładką filipińskiej edycji magazynu „Vogue”. Pojawiła się na niej Maria Oggay, znana również jako Apo Whang-Od. Kobieta ma 106 lat i jest najstarszą na świecie tatuażystką. Artystka w swojej pracy wykorzystuje tradycyjny sposób robienia tatuażów. Za pomocą nasączonego sadzą kolca nakłada na skórę kobiet i mężczyzn piękne i trwałe plemienne wzory. Do Apo Whang-Od przybywają miłośnicy tatuaży z całego świata.

To najstarsza tatuażystka na świecie
fot. shutterstock/jpsbracero

Najnowsza okładka Vogue Philippines zachwyciła internautów na całym świecie. Przedstawia Apo Whang-Od, a więc najstarszą tatuażystę na świecie, która wciąż pracuje i cieszy się niezwykłym zaufaniem klientów. Redakcja magazynu wyjaśniła, że wybrała 106-latkę na bohaterkę nowego numeru, ponieważ sztuka tradycyjnego zdobienia ciała, którą się posługuje „symbolizuje siłę i piękno filipińskiego ducha”.

Whang-Od w rozmowie z dziennikarką filipińskiej edycji magazynu „Vogue” wyznała, że wciąż ma w sobie energię i chce pracować. Wykonywanie tatuaży tradycyjnym sposobem, którego nauczyła się jako nastolatka, uważa za swoje powołanie. Apo zaznaczyła, że ludzie przybywają do niej z daleka. Podkreśliła, że dopóki będzie mieć klientów, nie zamierza rezygnować se swojej działalności. „Emerytura” to dla niej ostateczność, bo spotkania z ludźmi sprawiają, że mimo 106 lat, wciąż czuje się młodo.

Wykonuje tatuaże od ponad 90 lat. Jest gwiazdą na Filipinach

Apo Whang-Od pochodzi z plemienia Butbut i w swojej pracy używa tradycyjnej techniki tatuażu nazywanej Batok. Polega ona na tworzeniu na ciele wzorów plemiennych przy pomocy nasączonego sadzą kolca utwierdzonego na bambusowym patyku.

Apo nauczyła się tego, zapomnianego już sposobu, gdy miała 16 lat. Początkowo pomagała ojcu, który znał się na tatuażach doskonale. Po śmierci taty rozpoczęła samodzielną karierę tatuażystki. Była niezwykle precyzyjna, więc miejscowi chętnie przybywali do niej, prosząc o kolejne wzory.

Zobacz również:  Jest podeszłym wieku i kocha tatuaże. Ludzie śmieją się z jej wyglądu

Apo Whang-Od w rozmowie z „Vogue” zaznaczyła, że dawniej tatuaże pełniły dla ludności mieszkającej we wiosce rolę amuletów i talizmanów. Kobiety ozdabiały się rycinami, by wyglądać atrakcyjniej, ale też przyciągnąć szczęście i bogactwo. Wytatuowani mężczyźni uznawani byli z kolei za mocniejszych i bardziej honorowych.

Redakcja poleca

Do 106-latki ustawiają się kolejki. Miłośnicy tatuażów marzą o spotkaniu z nią

Whang-Od jest obecnie niezwykle popularna. Przybywają do niej miłośnicy tatuażu z Filipin oraz zagraniczni turyści. Międzynarodowa kariera kobiety rozpoczęła się jednak stosunkowo niedawno, bo w 2007 roku. Wówczas Lars Krutak przedstawił postać plemiennej artystki w jednym z odcinków swojego serialu "Tattoo Hunter". Od tego czasu seniorka nie może odpędzić się od klientów. Do jej „studia” na świeżym powietrzu niemal codziennie ustawia się długa kolejka.

RadioZET.pl