Obserwuj w Google News

To najpopularniejsze nazwiska w Polsce. Zobacz, czy twoje jest na liście

2 min. czytania
18.09.2023 11:40
Zareaguj Reakcja

Jakie nazwisko w Polsce jest najbardziej popularne? Ministerstwo Cyfryzacji rok w rok aktualizuje dane. Z najnowszych informacji wynika, że pewna forma jest zdecydowanie częściej spotykana niż wszystkie pozostałe. Tak nazywa się bowiem ponad 201 tys. osób.

najpopularniejsze nazwiska
fot. shutterstock_Andrzej Rostek

Nazwisko wraz z imieniem stanowi podstawę do identyfikacji. Wiąże także rodziny, świadcząc o pokrewieństwie członków. Jest niezwykle ważne – otrzymujemy je zaraz po narodzinach i towarzyszy nam przez znaczną część życia.

Nazwiska w Polsce ukształtowały się i utrwaliły dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku. To właśnie wówczas stały się również obowiązkowe i powszechne – niezależnie od funkcji społecznej czy też statusu ekonomicznego poszczególnych osób. Wcześniej nazwisko było bowiem przywilejem. Nazewnictwo osób o niższym statusie społecznym często zmieniało się wraz z pokoleniami – było zależne od miejsca zamieszkania lub przydomku, jakim określano konkretnych osobników. Ponadto nazwiska chłopskie zapisywano w dokumentach niezwykle rzadko – to również niekorzystnie wpływało na trwałość form.

Nazwiska, które obecnie są popularne w Polsce, często pochodzą od nazw miejscowości (między innymi: Baranowski, Węgrzyn, Niemiec, Krakowski). Poszczególne formy nierzadko związane są także z zawodami, którymi trudnili się dawniej ludzie (między innymi Kołodziej, Kowalski, Młynarki, Stelmach). Wyróżnia się także nazwiska patronimiczne (utworzone na podstawie imienia ojca) oraz rzadziej matronimiczne (utworzony na podstawie imienia matki).

Redakcja poleca

To bardzo popularne nazwiska. Z pewnością znasz kogoś, kto tak się nazywa

Jakie nazwiska w Polsce cieszą się największą popularnością? Ministerstwo Cyfryzacji co roku aktualizuje te, ogólnodostępne informacje. Warto jednak zaznaczyć, że od lat na zaszczytnym podium znajdują się te same formy.

Zobacz również:  To żeńskie imię w Polsce jest wyjątkowo rzadkie. Oznacza „dar boży”

Na trzecim miejscu na liście najbardziej popularnych nazwisk znajduje się obecnie forma Wiśniewska/Wiśniewski. To nazwisko, które nosi aż 108641 osób (54875 kobiet oraz 53766 mężczyzn). Drugie miejsce zajmuje nazwisko Kowalski/Kowalska – nazywa się tak aż 135959 Polaków (68454 kobiet i 67505 mężczyzn).

Pierwsze miejsce bije jednak konkurencję na głowę. Zaszczytny tytuł najbardziej popularnego nazwiska w Polsce od wielu lat, niezmiennie należy do formy Nowak. Nosi ją bowiem ponad 201 tys. osób – 99803 mężczyzn i aż 101512 kobiet.

Nie przegap
To wyjątkowe imiona dla dziewczynek
5 Zobacz galerię
fot. shutterstock_Julia Pavaliuk