Obserwuj w Google News

To najpiękniejsze imię damskie na świecie. Naukowcy nie mają wątpliwości

2 min. czytania
14.09.2023 13:55
Zareaguj Reakcja

Czy wybranie najpiękniejszego imienia na świecie jest w ogóle możliwe? Naukowcy z Uniwersytetu w Birmingham uważają, że odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Eksperci przeanalizowali tysiące damskich imion, zwracając szczególną uwaga na ich brzmienia oraz pochodzenie form. Zauważyli, że jedno wyróżnia się na tle pozostałych.

Wybrali najpiękniejsze damskie imię
fot. shutterstock_MiniMoon Photo

Wybranie imienia dla dziecka to trudne i odpowiedzialne zadanie – doskonale wiedzą o tym wszyscy rodzice. Opiekunowie zazwyczaj chcą, by forma, która będzie towarzyszyła ich pociesze, była wyjątkowa – dźwięczna, wygodna, ale także oryginalna.

Mogłoby się wydawać, że wybór najpiękniejszego imienia damskiego, czy też męskiego jest niemożliwy. Mnogość form jest przytłaczająca – każda z nich ma zarówno swoich przeciwników, jak i zwolenników. Naukowcy z Uniwersytetu w Birmingham pod przewodnictwem profesora lingwistyki kognitywnej Bodo Wintera postanowili jednak przeanalizować tysiące imion żeńskich, by wybrać jedno szczególne. Specjaliści twierdzą, że udało im się osiągnąć, to, co sobie zamierzyli. O dokonaniach zespołu doniósł między innymi portal Onet Kobieta.

Wybrali najpiękniejsze damskie imię. Nosi je wiele Polek

Jak zauważył portal Onet Kobieta, naukowcy z Uniwersytetu w Birmingham, którzy podjęli wyzwanie, brali pod uwagę między innymi znaczenia imion oraz to, jak brzmią. Naukowcom zależało na tym, by imię, które wybiorą, było wyjątkowo harmonijne i przyjemne dla ucha. Doszli do wniosku, że tytuł najpiękniejszego damskiego imienia bezapelacyjnie należy się formie, która znana jest niemal na całym świecie i od dawna cieszy się dużą popularnością. Mowa o imieniu Sofia, często zapisywanym także jako Sophia.

Redakcja poleca

W Polsce imię Sofia cieszy się coraz większym uznaniem rodziców. W 2022 roku nazwano tak bowiem aż 404 dziewczynki. Znacznie popularniejszą formą – o bardzo podobnym brzmieniu i identycznym znaczeniu jest jednak Zofia. W tej wersji imię funkcjonuje bowiem w naszym kraju od wielu dekad.

Zobacz również:  Kobiety o tych imionach to prawdziwe femme fatale. Panowie strzeżcie się

Co oznacza imię Zofia? W Polsce od lat bije rekordy popularności

Imię Zofia niezmiennie od 2018 roku utrzymuje się na podium najchętniej nadawanych w Polsce imion żeńskich. W 2022 roku nazwano tak aż 5714 dziewczynek. Nic dziwnego – to bardzo wdzięczna forma. Pochodzi od greckiego słowa oznaczającego „mądrość”.

To wyjątkowe imiona dla dziewczynek
5 Zobacz galerię
fot. shutterstock_Julia Pavaliuk