To najgorsza pozycja do spania. Ucisk narządów wewnętrznych gwarantowany
W czasie snu nasz organizm się regeneruje. To wpływa na naszą gospodarkę hormonalną i energetyczną. Jakościowy, nocny odpoczynek jest bardzo ważny. Ma bowiem wpływ na funkcjonowanie wielu układów, a w związku z tym również na kondycję całego organizmu. Jak spać, by się wysypiać? Dietetyk dr Bartek Kulczyński zwrócił uwagę na pewien nocny nawyk, który rujnuje zdrowie.

Sen ma niebagatelny wpływ na kondycję naszego organizmu. To właśnie nocny odpoczynek sprawia, że rano mamy wystarczająco dużo siły i energii, by realizować wszelkie plany i obowiązki. Jeśli chcemy funkcjonować sprawnie, cieszyć się doskonałą pamięcią i koncentracją, a także odpornością, powinniśmy zadbać o jakość snu.
Zrób to przed snem. Będzie o wiele bardziej jakościowy
Na jakość snu wpływ ma wiele różnych czynników. Warto zadbać o miejsce, w którym odpoczywamy w nocy. Sypialnia powinna być czysta i przytulna. Eksperci zalecają również regularnie zmienianie poszewek na kołdry i poduszki. Najkorzystniej jest robić to raz w tygodniu.
Warto pamiętać również, że wieczorem nasz metabolizm znacznie zwalnia. Na noc nie powinniśmy się więc objadać. Dietetycy podkreślają, że kilka godzin przed snem warto zjeść lekki, zbilansowany posiłek składający się z produktów zbożowych, jajek, chudego mięsa czy też ryby. Nie warto z kolei spożywać na przykład produktów bogatych w cukry proste. Białe pieczywo czy też słodycze powinniśmy więc odpuścić.
Zgaga, ból brzucha, szyi i pleców… To najgorsza pozycja do spania
Osoby, którym zależy na tym, by się wysypiać, powinny również zwracać uwagę na pozycję, w jakiej codziennie zasypiają. Nie każdy układ ciała sprzyja regeneracji i odpoczynkowi. „Wielu z nas zasypia na brzuchu, co jest uznawane za najgorszą pozycję do spania. Przynajmniej w większości przypadków – zaznaczył w jednym z filmów na YouTube dr Bartek Kulczyński, dietetyk, a także wykładowca na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Ekspert zdradził także, dlaczego nie powinniśmy spać w takiej pozycji. Okazuje się, że to bardziej szkodliwe, niż mogłoby się wydawać.
Zobacz również: Nie rób tego przed pójściem spać. Brak energii to dopiero początek problemów
„Ogólnie spanie na brzuchu sprzyja pojawieniu się bólów szyi, ramion i lędźwi oraz powoduje pogłębienie lordozy czyli skrzywienia kręgosłupa. W przypadku, kiedy dodatkowo przyciągniemy jedną z nóg do klatki piersiowej, wówczas może to predysponować do rozwoju zmian zwyrodnieniowych stawu biodrowego” – podkreślił dr Bartek Kulczyński.
Specjalista zwrócił uwagę na to, że codzienne spanie na brzuchu, może sprawić, że w przyszłości zauważymy poważne konsekwencje zdrowotne, ponieważ ta pozycja „powoduje ucisk narządów wewnętrznych, a to może skutkować zaburzeniami trawiennymi i sprzyjać powstawaniu zgagi”.