Obserwuj w Google News

Rodzice coraz częściej nazywają tak córki. To bardzo nietypowe imię

2 min. czytania
20.07.2023 14:42
Zareaguj Reakcja

Przyszli rodzice przed narodzinami dziecka muszą zdecydować, jakie imię będzie nosić ich pociecha. Wybór ten obarczony jest dużą odpowiedzialnością. W końcu imię wiele mówi o osobie, która je nosi. Statystyki Ministerstwa Cyfryzacji pokazują, że coraz większą popularnością w Polsce cieszy się pewna nietypowa forma. Pochodzi z greki i oznacza "zwycięski".

Rodzice coraz częściej nazywają tak córki
fot. shutterstock_Marijana Bogdanovic

Wybór imienia dla dziecka to bardzo trudne zadanie. Rodzice muszą zdecydować się na jedną z setek form. Niektórzy opiekunowie, nadając maluchowi imię, chcą uczcić i uhonorować zmarłego członka rodziny lub inną ważną postać. Inni kierują się brzmieniem lub konkretnym znaczeniem formy. Pozostali biorą pod uwagę modę i panujące trendy.

Moda – także ta dotycząca imion – zmienia się jednak bardzo szybko. Doskonale pokazuje to coroczne zestawienie najpopularniejszych imion w Polsce publikowane przez Ministerstwo Cyfryzacji. W 2022 roku największą popularnością wśród imion damskich cieszyło się imię Zofia. Otrzymało je aż 5714 dziewczynek. Drugie miejsce powędrowało do imienia Zuzanna. Nazwano tak 5558 dziewczynek. Z kolei imię Hanna w 2022 roku otrzymały aż 5261 dziewczynki.

Wysoko w rankingu znalazły się jednak również mniej tradycyjne formy. Dla przykładu: imię Nikola w 2022 roku w Polsce zostało nadane aż 1102 razy. To zagwarantowało mu miejsce w TOP 40 najbardziej popularnych form.

Redakcja poleca

Imię Nikola zyskuje coraz większą popularność. Pochodzenie zadziwia

Imię Nikola, które z roku na rok jest w Polsce coraz bardziej popularne, ma bardzo nietypowe pochodzenie. To bowiem żeńska forma imienia Mikołaj. Pochodzi od greckiego słowa „nikolaos, które w tłumaczeniu oznacza „zwycięski, mężny”. Imię Nikola w Polsce nadawane jest głównie dziewczynkom, w wielu krajach na świecie jest jednak formą zarezerwowaną tylko dla mężczyzn. Włosi, Serbowie czy też Bułgarzy nazywają tak chłopców.

Zobacz również:  To hebrajskie imię jest coraz popularniejsze. Rodzice nazywają tak córki

Co cechuję Nikolę? „Wyjątkowo uparta kobieta”

Czy Nikola to dobre imię dla dziewczynki? Wszystko zależy oczywiście od gustu i preferencji rodziców. Imienniki przedstawiają Nikole, jako osoby bardzo inteligentne, ambitne i uparte. To podobno kobiety, które nie lubią słuchać rad innych ludzi, lubią za to być w centrum uwagi i często podkreślają swój indywidualizm.

Małgorzata Rozenek-Majdan i Radosław Majdan po rozwodzie razem wychowują synów
9 Zobacz galerię
fot. TRICOLORS/East News

RadioZET.pl