Obserwuj w Google News

To imię trąciło myszką. Teraz ma szanse stać się hitem

2 min. czytania
26.10.2023 13:23
Zareaguj Reakcja

Co sprawia, że imiona staja się modne? Bywa, że konkretne formy powracają do łask ze względu na popularność postaci filmowych, serialowych czy też literackich. Wiele wskazuje na to, że pewne imię damskie, które jeszcze niedawno trąciło myszką, już niedługo znów będzie na topie. Wszystko dzięki niezwykłej produkcji – mowa o filmie „Chłopi”, a więc naszym oficjalnym kandydacie do udziału w konkursie oscarowym.

To imię może stać się hitem
fot. Pawel Wodzynski/East News

Seriale i filmy mają duży wpływ na to, co uważamy za modne. Dziś trudno w to uwierzyć, ale w latach 80., gdy popularnością cieszył się jeden z pierwszych seriali, brazylijski tasiemiec "Niewolnica Isaura", rodzice wyjątkowo często nazywali córeczki na cześć tytułowej bohaterki. Teraz na powrót do popularności ma szanse inna, nieco zapomniana przez ostatnie lata nieco forma.

To imię może stać się hitem. Wszystko przez film „Chłopi”

Film „Chłopi” w reż. Doroty Kobieli i Hugha Welchmana przyciągnął do kin wielu widzów. To niezwykła produkcja – polski kandydat do konkursu oscarowego. Film cieszy się szczególną popularnością. Dzięki niemu rozpoznawalność zdobyła Kamila Urzędowska. Młoda aktorka pokonała setki innych kandydatek – wygrała castingi i wcieliła się w rolę jednej z głównych bohaterek, Jagny.

Popularność „Chłopów” i zachwyt reżyserów nad odtwórczynią roli Jagienki może przyczynić się do tego, że nieco zapomniane staropolskie imię znów stanie się modne. Obecnie w Polsce (zgodnie z danymi udostępnionymi przez Ministerstwo Cyfryzacja na podstawie rejestru PESEL) nosi je jedynie 3146 kobiet. To niewiele. W 2022 roku imię Jagna zostało nadane jedynie 327 razy.

Redakcja poleca

Jagna: to piękne imię z długą tradycją. Co oznacza?

Trudno wyobrazić sobie bardziej polską formę. Imię Jagna to najprawdopodobniej staropolskie zdobienie imienia Agnieszka lub Jadwiga, które usamodzielniło się dzięki literaturze. Zostało bowiem wykorzystane w dwóch, niezwykle ważnych dziełach literackich. Tak swoje bohaterki nazwali Władysław Reymont w "Chłopach" oraz Henryk Sienkiewicz w „Krzyżakach".

Zobacz również:  To hebrajskie imię było zakazane w przeszłości. Dziś rodzice chętnie nazywają tak córki

Jakie są Jagny? Zgodnie ze znaczeniem imienia opisanym na stronie znacznie-imion.net „Jagna to kobieta bardzo pomysłowa, kreatywna i zaradna, a jednocześnie niezwykle silna, odważna i potrafiąca walczyć o swoje marzenia”.

„Najczęściej charakteryzuje ją także niebanalna uroda i wesołe usposobienie, które przyciągają do niej ludzi. Jagna jest towarzyska, ciekawa świata, otwarta i tolerancyjna. Nie ma problemu z nawiązywaniem nowych znajomości, ma poczucie humoru” – możemy przeczytać na stronie znacznie-imion.net.

To wyjątkowe imiona dla dziewczynek
5 Zobacz galerię
fot. shutterstock_Julia Pavaliuk