To imię nadano w Polsce po raz pierwszy. Już wkrótce stanie się hitem?
Wybór imienia dla dziecka to nie lada wyzwanie. Chociaż w ostatnim czasie popularnością cieszą się zwłaszcza tradycyjne formy, nie brakuje również rodziców ceniących nowoczesność i oryginalność. Do USC w Lubomierzu zgłosili się opiekunowie, by zarejestrować imię pociechy. Forma, którą wybrali, nigdy wcześniej nie pojawiła się w naszym kraju, więc urzędnik poprosił o pomoc Radę Języka Polskiego.

Jakie imię nadać dziecku? Decyzja ta nie jest prosta, bo możliwości jest naprawdę wiele. Od kilku lat w Polsce popularnością cieszą się tradycyjne imiona – funkcjonujące od pokoleń. Zofia, Hanna, Zuzanna, Antoni, Jan, Aleksander są obecnie na topie.
Niektórzy rodzice nie biorą jednak pod uwagę mody. Wybierają dla pociechy imię, które bardzo im się podoba – nawet jeśli jest oryginalne, ekstrawaganckie, a w przyszłości może okazać się nieco kłopotliwe. Rejestr PESEL pęka w szwach od nowoczesnych, nietypowych form. Ostatnio dołączyło do nich jeszcze jedno ciekawe imię. Jakie?
W Urzędzie Stanu Cywilnego nie wiedzieli, co zrobić. Poprosili o pomoc RJP
W Urzędzie Stanu Cywilnego w Lubomierzu miała miejsce dosyć nietypowa sytuacja. Rodzice nowo narodzonej pociechy chcieli nazwać synka Rodmir. Urzędnik nigdy wcześniej nie zetknął się z taką formą, postanowił więc sprawdzić, czy jest ona dozwolona w Polsce. Okazało się, że w naszym kraju nie ma nikogo, kto nazywałby się Rodmir. To skomplikowało proces rejestracji. USC w Lubomierzu postanowiło bowiem poprosić o pomoc Radę Języka Polskiego.
Zobacz również: To żeńskie imię w Polsce jest wyjątkowo rzadkie. Oznacza „dar boży”
Językoznawcy zabrali się do pracy. Szybko wydali decyzję, która okazała się bardzo pomocna dla urzędników. Rada Języka Polskiego zauważyła, że forma Rodmir może spełniać funkcję imienia męskiego – nie jest bowiem obraźliwa, nie jest również zdrobnieniem i jasno wskazuje na płeć dziecka. Rodzice malucha z pewnością się ucieszyli.
– W odpowiedzi na prośbę o opinię na temat imienia Rodmir Rada Języka Polskiego informuje, że proponowana forma, mimo że nie jest notowana jako rzeczywiste imię w bazach ani rejestrach imion, jest w pełni akceptowalna w funkcji imienia męskiego. Pod względem formy nawiązuje on do najstarszej warstwy polskiego imiennictwa, czyli dwuczłonowych imion tzw. życzeniowych, z wykorzystaniem jednego z najbardziej produktywnych w tej grupie rdzeni ‘-mir’ ‘pokój’ – zaznaczyli eksperci w uzasadnieniu.
- To hebrajskie imię było zakazane w przeszłości. Dziś rodzice chętnie nazywają tak córki
- To imię ma przerażające znaczenie. W Polsce nosi je wiele dzieci
- Sąsiedzi każą jej zmienić imię kota. Twierdzą, że jest obraźliwe
To wyjątkowe imiona dla dziewczynek. Przyszli rodzice powinni je rozważyć [GALERIA]
