Obserwuj w Google News

To imię kojarzy się ze smutkiem. Rodzice nie chcą nazywać tak córek

2 min. czytania
27.09.2023 12:32
Zareaguj Reakcja

Wybór imienia dla dziecka jest wyzwaniem, przed którym stają przyszli rodzice. Niektóre formy niezmiennie cieszą się dużą popularnością. Inne są wykorzystywane niechętnie. Dlaczego? Jednym z powodów może być ich nietypowe znaczenie. Dla przykładu: w Polsce żyją obecnie jedynie 231 kobiety, które mają na imię Dolores. To forma, która kojarzy się bowiem ze smutkiem i żałobą.

To imię kojarzy się ze smutkiem
fot. shutterstock_Anton Dios

Jakie imiona dla dzieci obecnie cieszą się dużą popularnością? Polacy coraz częściej, wybierając imię dla dziecka, kierują się znaczeniem poszczególnych form. Decydują się na imiona, które w Polsce mają długą tradycję – pokazują to rokroczne zestawienia Ministerstwa Cyfryzacji.

Zgodnie z udostępnionymi statystykami w 2022 roku największą popularnością wśród imion damskich cieszyło się imię Zofia. Otrzymało je bowiem aż 5714 dziewczynek. Drugie miejsce powędrowało do imienia Zuzanna, natomiast na trzecim miejscu znalazła się Hanna. Jeśli chodzi o imiona męskie, na podium w ubiegłym roku znalazły się kolejno: Antoni, Jan, Aleksander.

To imię kojarzy się ze smutkiem. W Polsce nie jest popularne

Imieniem, które w Polsce – prawdopodobnie ze względu na nietypowe znacznie – nie cieszy się popularnością, jest natomiast Dolores. To forma, która wywodzi się z hiszpańskiego słowa dolor oznaczającego ból i smutek. W języku hiszpańskim bardzo popularne jest wyrażenie María de los Dolores, które określa Matkę Boską Bolesną.

Zobacz również:  To żeńskie imię w Polsce jest wyjątkowo rzadkie. Oznacza „dar boży”

Imię Dolores cieszy się szczególną popularnością w Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii. Meksyku oraz na Filipinach. Kobiety, które tak się nazywają, można spotkać także w Ekwadorze, Argentynie oraz Brazylii. W Polsce – zgodnie z informacjami zawartymi w rejestrze PESEL – to imię nosi jedynie 231 kobiet. Trudno się dziwić – często tłumaczone jest bowiem jako „pani smutku”.

Redakcja poleca

Dolores: Jakie są kobiety, które noszą to imię?

Wbrew temu, co mówi nam genealogia imienia Dolores, kobiety, które tak się nazywają zazwyczaj wyróżnia wesołość i pogoda ducha. To optymistki, które z nadzieją patrzą w przyszłość. Chętnie pomagają – są bowiem wrażliwe i empatyczne. Gdy widzą, że komuś dzieje się krzywda, reagują. Zdecydowanie najpewniej czują się wśród przyjaciół oraz rodziny. Potrzebują czasu, by odnaleźć się z nowym otoczeniu i nowym towarzystwie. 

Nie przegap
To wyjątkowe imiona dla dziewczynek
5 Zobacz galerię
fot. shutterstock_Julia Pavaliuk