Obserwuj w Google News

To imię jest dziś na topie. Rodzice chętnie nadają je dzieciom

2 min. czytania
02.08.2023 13:57
Zareaguj Reakcja

Trendy dotyczące nadawania imion dzieciom zmieniają się jak w kalejdoskopie, co nie ułatwia sprawy rodzicom, którzy nierzadko stoją przed sporym dylematem. O ile jedne imiona tracą na popularności, są też i takie, które mimo upływu lat nadal nie wychodzą z mody. Wśród nich jest to piękne imię dla dziewczynek.

popularne imię dla dziecka
fot. Shutterstock

Wybór imienia dla dziecka nie jest prostą sprawą. Niektórzy kierują się w tym przypadku panującą modą. Jeszcze inni nazywają dziecko na cześć swoich idoli lub czerpią inspiracje np. z różnych filmów. O ile jedni rodzice wolą uniwersalne imiona, nie brakuje i takich, którzy stawiają na oryginalność.

W zestawieniu opublikowanym na portalu dane.gov.pl w pierwszej trójce najpopularniejszych żeńskich imion nadanych w ubiegłym roku w Polsce znalazły się Zofia, Zuzanna oraz Hanna. Wysoko uplasowało się także imię Oliwia, które zajęło siódme miejsce. W 2022 roku otrzymało je 4440 dziewczynek.

Redakcja poleca

Pochodzenie i znaczenie imienia Oliwia

Imię Oliwia ma swoje korzenie w języku łacińskim i tłumaczy się je jako gałązkę drzewa oliwnego. Powstało od niego wiele zdrobnień. Wśród nich popularne są m.in. Oli, Oliwcia czy Olisia. Imieniny Oliwii wypadają 3 marca oraz 10 i 15 czerwca. Imię to popularne jest także w innych krajach. Przykładowo w Wielkiej Brytanii jego forma to Olive lub Olivia, we Francji – Olive, a w Hiszpanii Oliva, Oil.

Znane osoby o tym imieniu to m.in. australijsko-brytyjska piosenkarka i aktorka Olivia Newton-John znana m.in. z musicalu "Grease", w którym zagrała u boku Johna Travolty oraz amerykańska aktorka Olivia Wilde, która zdobyła dużą popularność za sprawą roli w serialu "Dr House".

Zobacz także: Rodzice coraz częściej nazywają tak córki. To bardzo nietypowe imię 

Jakie są osoby o imieniu Oliwia?

Mówi się, że osoby noszące to imię emanują pozytywną energią i mają szerokie horyzonty. Doskonale radzą sobie na różnych polach, osiągając liczne sukcesy. Przejawiają wiele talentów – nie tylko artystycznych. Ich ambicja i upór w dążeniu do celu sprawiają, że łatwo wspinają się po szczeblach kariery.

Nie przegap
najbardziej popularne imiona w Polsce
6 Zobacz galerię
fot. shutterstock_Lopolo

RadioZet.pl/dane.gov.pl