Obserwuj w Google News

To imię jest na czasie. Ma piękne znaczenie

2 min. czytania
25.08.2023 13:49
Zareaguj Reakcja

To damskie imię jest chętnie nadawane przez rodziców swoim dzieciom. W 2022 roku znalazło się na 6. miejscu najczęściej wybieranych imion dla córek. Niewiele osób wie jednak, jakie jest jego znaczenie.

Modne imię dla dziecka
fot. Shutterstock

Trendy w zakresie nadawania imion dzieciom zmieniają się dynamicznie. Niektóre z nich w ciągu lat odchodzą do lamusa, z kolei inne – wręcz przeciwnie, cały czas utrzymują się na topie. Decyzji o wyborze konkretnego imienia dla dziecka nie należy nigdy podejmować zbyt pochopnie. Warto wcześniej przemyśleć wszystkie opcje, nawet jeśli miałoby to zająć nieco więcej czasu.

Jak wynika z zestawienia dostępnego na portalu dane.gov.pl, w ubiegłym roku na podium wśród najpopularniejszych imion żeńskich znalazły się Zofia, Zuzanna oraz Hanna. Z kolei pierwszą szóstkę całego zestawienia zamknęła Julia z dobrym wynikiem. To wyjątkowe imię w 2022 roku nadano bowiem aż 4936 razy.

Redakcja poleca

Jakie znaczenie ma imię Julia?

Imię Julia jest często nadawane dzieciom przez rodziców, ale nie wszyscy wiedzą, jakie jest jego źródło. Jak podaje portal Wirtualna Polska Kobieta, wywodzi się ono ze starożytnego Rzymu i oznacza „różę”. Jest również żeńskim odpowiednikiem imienia Juliusz.

Od imienia Julia powstały liczne zdrobnienia. Niektórzy mówią na jego posiadaczki Jula, Julcia lub po prostu Jula. Imieniny Julii wypadają kilkanaście razy w roku. Ale życzenia najczęściej składa się jej 22 maja. Imię to pojawia się również w innych językach. Przykładowo we Francji przybiera ono formę Julie. We Włoszech z kolei przyjęło się imię Giulia.

Zobacz także: To imię ma przerażające znaczenie. W Polsce nosi je wiele dzieci

Julia - jakie są osoby o tym imieniu?

Julia to osoba, która kocha życie. Jej radość i optymistyczne podejście do życia udzielają się innym na każdym kroku. Łatwo nawiązuje nowe znajomości. Jej osobowość sprawia, że ludzie do niej lgną i lubią przebywać w jej towarzystwie. Jest lojalną przyjaciółką, na której można polegać w każdej sytuacji.

Zna swoją wartość i jest pewna siebie. Jednocześnie to osoba o dużej wrażliwości. Nie lubi jednak mówić zbyt dużo o swoich emocjach. W pracy jest sumienna i wytrwała. Jej determinacja w dążeniu do celu często przynosi duże sukcesy. To sprawia, że dobrze odnajduje się na różnych stanowiskach.

Nie przegap
Te imiona dla chłopców noszą wyjątkowe dzieci.
5 Zobacz galerię
fot. Zhuravlev Andrey/Shutterstock