Obserwuj w Google News

To imię stało się niszowe. W Polsce otrzymuje je znikoma liczba dzieci

2 min. czytania
02.06.2023 11:17
Zareaguj Reakcja

Kiedyś zawrotnie popularne, a dzisiaj nieco zapomniane. To imię dla dziewczynki stało się niszowe – według rządowych danych w minionym roku otrzymało je jedynie 16 noworodków w całej Polsce.

To imię dla dziewczynki było kiedyś bardzo popularne.
fot. vedrana2701/Shutterstock

Jakiś czas temu informowaliśmy o bardzo zauważalnym spadku rodzących się w Polsce Mart. Okazuje się jednak, że to niejedyne imię dla dziewczynki, które statystycznie straciło na popularności. Do Marty dołączyła Jolanta. Na przestrzeni lat notowała coraz bardziej widoczny spadek. W 2000 roku na świat przyszło 225 Jolant; w 2007 było ich 94, a w 2022 – tylko 16! Portal Wirtualna Polska Kobieta informuje, że to imię nosi łącznie 241 339 Polek.

Redakcja poleca

Oryginalne imię dla dziewczynki. Jego znaczenie jest wyjątkowe

Jolanta ma grecki źródłosłów i jest zbitką dwóch wyrazów: ion (fiołek) i anthos (kwiat). To imię dla dziewczynki jest zatem nierozerwalnie związane z roślinną symboliką. Warto zauważyć, że fiołek oznacza w świecie kwiatów wiele pozytywnych cech: niewinność, skromność, a nawet tajemnicę. Jolanty bywają zatem eteryczne i romantyczne, nie tylko w związkach, ale i w życiu codziennym. Mają w sobie również sporą dozę mistycyzmu.

Imię zaczęło być używane w Polsce już w XIII wieku, ale początkowo zapisywano je i wymawiano nieco inaczej: jako Jolenta. Co ciekawe – Jolanty mają pewien wspólny mianownik z...Wiolettami! Greka i łacina były niegdyś najpotężniejszymi i najpowszechniej używanymi językami starej Europy, więc odpowiedniki imion nie były niczym zaskakującym. Łacińskim odpowiednikiem Jolanty jest właśnie Wioletta.

Zobacz także: Urodziło im się dziecko. Nadali mu imię na cześć... ulubionego dania

Jolanta jako imię dla dziewczynki. Jak je zdrabniać?

Jolanty mają w ciągu roku dwie daty imieninowe: 15 czerwca oraz 17 grudnia. Wśród najbardziej znanych kobiet noszących to imię można wskazać byłą pierwszą damę RP Jolantę Kwaśniewską, prezenterkę Jolanta Pieńkowską, popularną aktorkę Jolantę Fraszyńską oraz celebrytkę Yolandę Hadid. W Kościele katolickim funkcjonuje również błogosławiona Jolenta Helena z dynastii Arpadów, żona Bolesława Pobożnego. Jest patronką Wielkopolski, matek i rodzin.

To coraz rzadziej spotykane imię dla dziewczynki ma wiele zdrobnień. Jolantę można nazywać pieszczotliwie Jolą, Jolcią, Jolką, Joleczką czy Jolusią.

Zobacz także: Wybrali oryginalne imię dla dziecka. Sąd uznał, że jest niezgodne z prawem i je zmienił

Doda młodo wyszła za mąż. Które jeszcze gwiazdy wcześnie wzięły ślub?
10 Zobacz galerię
fot. TRICOLORS/East News

RadioZET.pl/kobieta.wp.pl/bjolanta.pl