To imię biło rekordy popularności. Dziś nikt nie chce nazywać tak córek
Moda zmienia się bardzo szybko. To, co jeszcze kilkanaście lat temu uważaliśmy za nowoczesne, dziś nie jest już dla nas aż tak atrakcyjne. Pewne damskie imię dwie dekady temu w Polsce cieszyło się dużą popularnością. Dziś rodzice niechętnie nazywają tak córki. Dlaczego?

Jakie imiona obecnie są popularne? Trendy – także te dotyczące imion – zmieniają się bardzo szybko. W ostatnich latach uznaniem świeżo upieczonych rodziców cieszą się tradycyjne formy, które w Polsce mają długą historię. Opiekunowie, nazywając dzieci, coraz częściej chcą bowiem podtrzymać pamięć o ważnych, zmarłych przed laty członkach rodziny, znajomych lub krewnych, którzy byli dla nich z jakiegoś względu wyjątkowi.
Zgodnie z rankingiem Ministerstwa Cyfryzacji w ubiegłym roku największą popularnością wśród imion damskich cieszyło się imię Zofia. Otrzymało je aż 5714 dziewczynek. Drugie miejsce tym razem powędrowało do imienia Zuzanna. Na podium znalazła się jednak również Hanna. Jak nazywano chłopców? Zgodnie z zebranymi danymi imiona męskie, które w 2022 roku najbardziej urzekły rodziców to kolejno: Antoni, Jan, Aleksander.
Ubiegłoroczny ranking Ministerstwa Cyfryzacji pokazuje jednak, że wiele imion, które jeszcze niedawno cieszyło się uznaniem rodziców, dziś odchodzi do lamusa. Opiekunowie coraz rzadziej nazywają córki Angelika. To forma, które straciła uznanie.
Imię Angelika: Rodzice nie chcą nazywać tak córek
Zgodnie z danymi zawartymi w rejestrze PESEL imię Angelika nosi obecnie aż 64922 kobiet żyjących w Polsce. W ubiegłym roku forma został jednak nadana jedynie 27 razy. To bardzo słaby wynik, który pozwala wysnuć jasny wniosek – rodzice coraz rzadziej nazywają tak córki.
Imię Angelika traci na popularności. To jednak piękna forma pochodzenia łacińskiego, która w tłumaczeniu na język polski oznacza „anielicę”, „posłankę”. Według „Słownika imion” autorstwa Jana Grzenia została rozpowszechniona w Polsce w latach 70. XX wieku. Językoznawca uważa, że przyczyniła się do tego popularność francuskich filmów o markizie Angelice.
Zobacz również: To imię powoli wymiera. Rodzice nie chcą nazywać tak córek
Dlaczego imię Angelika wymiera? W ostatnich latach forma ta nie cieszy się dobrym PR-em. Narosło wokół niej wiele szkodliwych i krzywdzących stereotypów. Nie pomogło także ciągłe spolszczanie imienia. W rankingu Ministerstwa Cyfryzacji możemy bowiem spotkać się z dwoma pokrewnymi formami: Andżeliką oraz Andrzeliką.
Jakie są Angeliki?
Księgi imion i imienniki przedstawiają Angeliki, jako kobiety godne zaufania – miłe i sympatyczne. Na ogół to osoby uśmiechnięte, otwarte i optymistycznie nastawione. Angeliki cenią rodzinę i szczerą przyjaźń. W życiu dążą do harmonii i spokoju. Nie lubią kłótni, a w czasie sporów często pełnią role mediatorek. Zazwyczaj wyróżniają się zdolnościami artystycznymi.
- To hebrajskie imię było zakazane w przeszłości. Dziś rodzice chętnie nazywają tak córki
- To żeńskie imię w Polsce jest wyjątkowo rzadkie. Oznacza „dar boży”
- To hebrajskie imię jest coraz popularniejsze. Rodzice nazywają tak córki
RadioZET.pl