Obserwuj w Google News

To hebrajskie imię było zakazane w przeszłości. Dziś rodzice chętnie nazywają tak córki

2 min. czytania
16.05.2023 13:07
Zareaguj Reakcja

Z pewnością znasz kobietę, która ma na imię Maria. Od wielu lat, niezmiennie to bowiem jedno z najpopularniejszych imion w Polsce. Kiedyś jednak nadawanie go było surowo zabronione. Dlaczego? Wynikało to ze względów religijnych i związane było z czcią Najświętszej Marii Panny. O dawnym zwyczaju przypomniał portal WP Kobieta.

To hebrajskie imię było zakazane w przeszłości.
fot. Shutterstock/Ruslan Lytvyn

W Polsce – zgodnie z danymi zawartymi w rejestrze PESEL – imię Maria nosi ponad 59 tys. kobiet. W ubiegłym roku niespełna 4 tys. dziewczynek zostało tak nazwanych. To znak, że to tradycyjne i pięknie imię mimo upływu czasu się nie starzeje.

Maria to wyjątkowo piękne imię. Poznaj jego znaczenie

Maria to imię, które pochodzi z języka hebrajskiego. Wywodzi się od słowa mariam, które oznacza „nieść radość”. Językoznawcy są przekonani, że hebrajska wersja imienia z biegiem lat i pod wpływem procesów językowych przekształciła się w Mariam. To właśnie ta forma miała bezpośrednio poprzedzać nadawane obecnie w Polsce i na świecie imię Maria.

imię maria dla dziewczynki
fot. shutterstock/Natalia Hirshfeld

Zobacz również:  To hebrajskie imię jest coraz popularniejsze. Rodzice nazywają tak córki

Imię Maria jest dziś niezwykle popularne. Rodzice nadają je córeczkom na pierwsze i drugie imię (jednocześnie obierając Maryję za patronkę dziecka). Z tego samego powodu formę Maria na drugie imię można nadać także chłopcu. Zwyczaj ten zapoczątkowali Włosi w XV wieku. Trwa on do dziś, chociaż nigdy w Polsce nie uzyskał dużej popularności.

Redakcja poleca

Imię Maria, kiedyś było zakazane. Aż trudno uwierzyć.

Dziś imię Maria uważane jest za jedno z najbardziej popularnych i tradycyjnych. Nie zawsze jednak tak było. Przed laty sądzono bowiem, że ta forma zarezerwowana jest dla Matki Boskiej i żadna ziemska, śmiertelna istota nie jest godna, by nazywać się tak samo. Nadawanie świętego imienia dziecku było w związku z tym odbierane jako akt zuchwalstwa i brak poszanowania Boga. Osoby religijne nie decydowały się więc na taki krok, by uniknąć „krzywych” spojrzeń i społecznego odtrącenia, ale także wiecznego potępienia.

Jak donosi portal WP Kobieta, do XVIII wieku imię Maria zastępowano formami zbliżonymi fonetycznie. – Na przełomie XIX i XX wieku imię Maria stało się jednym z popularnych imion żeńskich – wyjaśnia WP Kobieta.

Małgorzata Rozenek-Majdan i Radosław Majdan po rozwodzie razem wychowują synów
9 Zobacz galerię
fot. TRICOLORS/East News

RadioZET.pl/kobieta.wp.pl