Obserwuj w Google News

Włączasz drzemkę, gdy usłyszysz poranny budzik? Tak wpływa to na twój organizm

2 min. czytania
24.02.2023 11:18
Zareaguj Reakcja

Smacznie śpisz i nagle nad twoją głową rozbrzmiewa głośny budzik. Nie masz nawet najmniejszej ochoty na to, by zrywać się z łóżka, więc sięgasz po telefon i decydujesz się włączyć drzemkę. Jeśli ta praktyka jest ci bliska, nie jesteś sam. Funkcja drzemki, która polega na przesunięciu budzika o dodatkowe 10 minut, jest bardzo popularna. Niestety, jak się okazuje, nie wpływa korzystnie na nasze zdrowie. Dlaczego? 

krótkie drzemki o poranku nie wpływają dobrze na nasze zdrowie
fot. fot shutterstock/ Poranne drzemki: To dlatego cały czas chodzisz niewyspany

Wstawanie z łóżka skoro świt dla wielu z nas jest dużym problemem i prawdziwą udręką. Rano robimy wszystko, by jeszcze chwilę poleżeć w wygodnym posłaniu. Kiedy usłyszmy nieprzyjemny dźwięk budzika, często decydujemy się włączyć funkcję drzemki i oddać się w objęcia Morfeusza jeszcze na kilka minut. Niestety, wszystko wskazuje na to, że drzemka niekorzystnie wpływa na nasz organizm.

Redakcja poleca

Równie niebezpieczną praktyką jest ustawianie wieczorem kilku budzików w krótkich odstępach czasu. Ta metoda ma zazwyczaj zapobiec zaspaniu i sprawić, że na czas stawimy się w określonym miejscu, na przykład w pracy. Okazuje się jednak, że wszelkie sposoby, które o poranku mają uczynić wstawanie mniej bolesnym, w rzeczywistości działają odwrotnie. To właśnie przez nie czujemy się bowiem w ciągu dnia niewyspani i zmęczeni.

Poranne drzemki To dlatego cały czas chodzisz niewyspany
fot. fot. shutterstock/ Poranne drzemki To dlatego cały czas chodzisz niewyspany

Zobacz również:  Jak spać, żeby nie bolały plecy? Najlepsza i najgorsza pozycja

Poranne drzemki: To dlatego cały czas chodzisz niewyspany

Eksperci są zgodni: krótkie drzemki o poranku nie wpływają dobrze na nasze zdrowie i samopoczucie. - Nie będziesz czuł się bardziej wypoczęty, jeżeli włączysz drzemkę - podkreśla dr Aarthi Ram specjalista medycyny snu, neurologii, neurofizjologii klinicznej, związana z Houston Methodist. Jak tłumaczy swoją opinię?

Dodatkowe 10 minut snu, które dajesz sobie w kółko, nie jest snem produktywnym. A zapadanie w drzemkę i wybudzanie się kilka razy powoduje, że poczujesz się oszołomiony. Przez to w ciągu dnia możesz odczuwać większe zmęczenie - zaznacza dr Aarthi Ram.

Przerywany sen wpływa negatywnie na naszą koncentrację i znacznie obniża zdolności poznawcze. Przez ciągłe krótkie drzemki nasza produktywność znacznie spada. Może więc warto się przełamać i chociaż raz wstać z łóżka zaraz po pierwszym budziku?

RadioZET.pl