Obserwuj w Google News

Nazwano tak tylko 7 dziewczynek. To imię odchodzi do lamusa

2 min. czytania
25.07.2023 10:46
Zareaguj Reakcja

Niektóre imiona cieszą się coraz większą popularnością, inne popadają w niełaskę i wychodzą z mody. Forma, która kiedyś uznawana była za wyjątkowo szlachetną, dziś bardzo rzadko nadawana jest maluchom. W 2022 roku nazwano tak jedynie 7 dziewczynek. O jaki imię chodzi?

imię Ludwika
fot. shutterstock_AlenaOzerova

Wybór imienia dla dziecka to ogromna odpowiedzialność i bardzo duże wyzwanie, z którym muszą zmierzyć się przyszli rodzice jeszcze przed narodzinami malucha. Obecnie opiekunowie bardzo chętnie nadają pociechom tradycyjne imiona. Popularnością cieszą się takie formy jak: Zofia, Hanna, Zuzanna, Antoni, Jan, Aleksander.

Oczywiście nie wszyscy rodzice, wybierając imię dla dziecka, kierują się modą. Wielu opiekunów decyduje się na mniej oczywiste i popularne formy. Jednym z oryginalnych i nieco zapomnianych imion, które warto rozważyć, jest Ludwika. To bardzo elegancka forma, która w Polsce funkcjonuje od XV wieku. Dawniej zarezerwowana była dla kobiet szlachetnie urodzonych. Imię Ludwika nosiły między innymi królowe i żony królów. 

Zobacz również:  To hebrajskie imię jest coraz popularniejsze. Rodzice nazywają tak córki

To imię powoli wymiera. Zbyt poważne?

W Polsce żyje obecnie 10805 kobiet, noszących imię Ludwika. Forma ta staje się coraz mniej powszechna – wskazują na to dane z kolejnych rejestrów PESEL. W 2001 roku w naszym kraju żyło bowiem aż 24 729 Ludwik. Rodzice jednak coraz rzadziej nazywają tak córki – w związku z tym imię powoli wymiera. W 2022 roku jedynie 7 dziewczynek otrzymało od opiekunów na chrzcie imię Ludwika. Tendencja spadkowa utrzymuje się od kilkunastu lat i nic nie wskazuje na to, by sytuacja uległa zmianie.

Redakcja poleca

Dlaczego imię Ludwika jest coraz rzadsze? Rodzice uważają tę formę za zbyt poważną i nieco przestarzałą.

Ludwika: Znacznie i pochodzenia imienia

Jak nietrudno się domyślić, imię Ludwika to żeński odpowiednik imienia Ludwik. Przypisuje się mu pochodzenie starogermańskie. Najprawdopodobniej nadawane było kobietom słynącym z odwagi i waleczności.

Co charakteryzuje Ludwiki? Według imienników i ksiąg imion to kobiety bardzo ambitne, śmiałe i niezwykle zaangażowane w wykonywaną pracę. Są konsekwentne i z łatwością nawiązują nowe znajomości. Cenią rodzinę. W życiu szukają prawdziwej miłości i szczerej przyjaźni.

Małgorzata Rozenek-Majdan i Radosław Majdan po rozwodzie razem wychowują synów
9 Zobacz galerię
fot. TRICOLORS/East News

RadioZET.pl