Obserwuj w Google News

Ten wkład do znicza pali się bardzo długo. Poznasz go po konsystencji

2 min. czytania
27.10.2023 11:48
Zareaguj Reakcja

Nie chcesz, by znicz pozostawiony na grobie bliskiej osoby z okazji uroczystości Wszystkich Świętych zgasł zbyt szybko? Ta sztuczka pozwoli ci uniknąć takiej sytuacji – wystarczy świadomy proces zakupowy.

Ten wkład do znicza pali się bardzo długo. Poznasz go już podczas zakupów
fot. Karol Makurat/REPORTER/East News

Wielkimi krokami zbliża się uroczystość Wszystkich Świętych. To właśnie wtedy wierni Kościoła rzymskokatolickiego gromadzą się na cmentarzach, by modlić się za chrześcijan mających dostąpić zbawienia oraz wspominać swoich zmarłych bliskich. Na znak pamięci o tych, którzy już odeszli, zapalają na ich grobach znicze, wyrażając w ten sposób również nadzieję związaną z życiem wiecznym.

Niestety, nie samym aspektem symbolicznym żyje człowiek – zdarza się, że pozostawiane na cmentarzach światełka można podziwiać tylko przez kilka godzin. Na szczęście przed takimi sytuacjami można uchronić się już na etapie kupowania wkładów. Portal WP genialne.pl zdradził pewną użyteczną sztuczkę.

Redakcja poleca

Te znicze będą palić się znacznie dłużej. Zauważysz to już podczas zakupów

Wiele osób nabywających wkłady do zniczy kieruje się w procesie zakupowym przede wszystkim ich wielkością. Niektórzy przywiązują uwagę również do poziomu wypełnienia plastikowego opakowania woskiem. O dziwo, wcale nie są to główne wyznaczniki długiego palenia znicza. Wkład, który będzie palić się długo, można poznać na pierwszy rzut oka.

Choć z praktycznego punktu widzenia produkt o większej wysokości będzie palić się dłużej niż mała świeczka, nie jest to jedyny aspekt, który należy uwzględnić. Wiele zależy bowiem od składu wosku w konkretnym wkładzie – warto wobec tego dowiedzieć się, czy zawiera on parafinę, czy oleje. Zazwyczaj wskazuje się, że mieszanki olejowe lepiej sprawdzą się w niższych temperaturach, typowych dla chłodniejszych miesięcy. Wkłady stworzone na takiej bazie można zidentyfikować w błyskawicznym tempie: dokładnie przylegają do ścianek plastikowych opakowań i nie można ich wysunąć.

Zobacz także: Nie wyrzucaj starych zniczy. Dzięki tej sztuczce będą jak nowe

Znicz parafinowy czy na bazie oleju – który wybrać?

Dlaczego mieszanki olejowe gwarantują dłuższy czas spalania znicza? Odpowiedź jest zaskakująco prosta – wszystko dzięki wydajności charakteryzującej olej. Portal genialne.pl informuje, że w zależności od tego, jak duża jest zawartość tej substancji we wkładzie, światłem można cieszyć się o 25% dłużej w porównaniu do zwyczajnych świec parafinowych.

Należy jednak pamiętać, że za jakość trzeba płacić – to m.in. właśnie z tego powodu wkłady z dodatkiem rozmaitych olejów są zauważalnie droższe. Jeżeli musisz zatem zaoszczędzić – kup produkt na bazie parafiny, przytnij knot na długość maksymalnie 1 cm, a przed zapaleniem posyp świecę odrobiną soli. Ogień będzie wówczas jaśniejszy, a czas jego palenia ulegnie wydłużeniu.

Nie przegap
Jakie kwiaty nadają się na cmentarz, oto popularne gatunki
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstoock