Obserwuj w Google News

Śmierdzący owad wdziera się do polskich domów. Wiemy, jak się go pozbyć

2 min. czytania
16.10.2023 15:59
Zareaguj Reakcja

Nie jest niebezpieczny, ale jego obecność można zauważyć i – przede wszystkim – wyczuć. Wtyk amerykański może przysporzyć domownikom sporo zgryzoty. Warto wiedzieć, jak pozbyć się tego nieprzyjemnego owada.

Ten owad wdziera się do polskich domów. Jego zapach jest koszmarny
fot. JorgeOrtiz_1976/Shutterstock

Obecność wtyków amerykańskich to spory problem późną jesienią. Owady pochodzą z Ameryki Północnej – do Polski przybyły najprawdopodobniej w wodnym transporcie drzew iglastych z USA. Jak informuje portal WP genialne.pl, nie zagrażają człowiekowi, ale ich obecność należy do średnio przyjemnych. Są ciepłolubne, więc uwielbiają wlatywać do wnętrza domów i mieszkań. Warto wiedzieć, jak pozbyć się ich towarzystwa. W Polsce ich obecność stała się bardziej zauważalna na początku października, o czym informowaliśmy w kontekście komunikatu Lasów Państwowych.

„Nie przenosi żadnych chorób, nie jest też szkodnikiem spożywczym” – uspokajali wówczas leśnicy, podkreślając jednocześnie uciążliwość wtyka amerykańskiego.

Redakcja poleca

Ten owad pachnie koszmarnie. Wtyk amerykański jest błyskawicznie wyczuwalny

Wtyk amerykański pochodzi z rodziny pluskwiaków, a jego obecność można zauważyć w ciepłych domach. Grasuje przede wszystkim późną jesienią. Osiąga długość do 2 centymetrów, a jego wygląd jest dość charakterystyczny – na przedpleczu można zauważyć żółte kropki, a jego brązowa głowa jest zakończona długimi czujkami. Posiada też nieszkodliwe szczęki, służące mu do wysysania soków z zielonych liści – nie gryzie zatem człowieka.

Jego cechą charakterystyczną jest bez wątpienia intensywny i dość nieprzyjemny zapach. Wydziela go w sytuacji zagrożenia, by odstraszyć potencjalnego agresora. Przykra woń pozostaje w powietrzu na dość długo. Warto zatem znać skuteczne metody na pozbycie się wtyka amerykańskiego. Portal genialne.pl zdradził, po jakie sposoby warto sięgnąć w takich sytuacjach.

Zobacz także: Postaw ten kwiat w mieszkaniu. Przyniesie szczęście domownikom

Jak pozbyć się wtyków amerykańskich? Sięgnij po te proste sposoby

Genialne.pl rekomenduje tymczasowe, mechaniczne rozwiązanie: zamontowanie w oknach specjalnych siatek. Przystosowane odpowiednio zasłony zatrzymają wydzielające przykry zapach owady przed dostaniem się do wnętrza mieszkania lub domu. W przypadku pozbywania się wtyków amerykańskich, które są już w środku, warto zamknąć owady w słoiku i wypuścić na zewnątrz, wyłapać je ręcznie (na wszelki wypadek w rękawiczkach) lub – jeśli plaga jest szczególnie dokuczliwa – zatrudnić do tego profesjonalną firmę.

Wtyki amerykańskie to niejedyni nieproszeni goście podczas jesieni. Podczas tej pory roku grasują również m.in. biedronki azjatyckie, pająki czy osy, przed którymi przestrzegają Lasy Państwowe. Można zauważyć także obecność łudząco podobnej „kuzynki” wtyka – tarczówki marmurkowatej, przed którą można uchronić się w taki sam sposób.

Nie przegap
Co-jeść-w-październiku-Postaw-na-sezonowe-produkty_
5 Zobacz galerię
fot. shutterstock_Nastyaofly