Obserwuj w Google News

Ten grzyb do złudzenia przypomina kanię. Pomyłka może mieć fatalne skutki

2 min. czytania
25.09.2023 11:05
Zareaguj Reakcja

Sezon grzybowy trwa w najlepsze. Na łonie natury można spotkać zarówno prawdziwych pasjonatów, jak i początkujących amatorów polowań na dorodne okazy. Należy jednak robić to z rozmysłem – istnieje bowiem pewien trujący grzyb przypominający kanię. Konsekwencje jego spożycia mogą być katastrofalne.

Ten grzyb do złudzenia przypomina kanię.
fot. DR. NICK KURZENKO/Science Photo Library/East News

Jakiś czas temu informowaliśmy o niezwykle niebezpiecznym muchomorze jadowitym, który przypomina młodą pieczarkę polną. Okazuje się, że to niejedyny gatunek, na który należy uważać podczas grzybobrania. Portal WP genialne.pl zwraca uwagę, że znajomość różnicy miedzy sinoblaszkiem trującym, a przypominającą go kanią, jest niezwykle ważna.

Redakcja poleca

Ten grzyb wygląda jak kania. Lepiej na niego uważać

Sinoblaszek trujący należy do rodziny pieczarkowatych, ale zdecydowanie nie nadaje się do spożycia – może stanowić zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale nawet dla życia. Pojawia się zazwyczaj na trawiastym podłożu – rośnie na łąkach, polanach, w ściółce czy na wysokich trawnikach. Brzeg białego lub kremowego kapelusza o średnicy od 10 do 22 cm jest gładki, podobnie jak trzon - to właśnie ten aspekt odróżnia go od kani, która posiada poszarpany brzeg kapelusza oraz charakterystyczny pierścień na długiej nóżce.

Portal nagrzyby.pl uspokaja jednak, że choć występowanie rosnącego głównie w Ameryce Północnej sinoblaszka trującego odnotowano już w Europie, to na terytorium Polski nie stwierdzono do tej pory jego obecności. Znajomość różnicy między tym trującym grzybem, a kanią, przyda się zatem w szczególności Polakom mieszkającym poza granicami kraju.

Zobacz także: Kiedy warto iść na grzyby? Taka pogoda najbardziej sprzyja zbiorom

Jak sprawdzić, czy znaleziony grzyb jest zdrowy?

Znajomość różnic między grzybami jadalnymi a trującymi to jeszcze nie wszystko. Przed zerwaniem okazu nadającego się do spożycia należy również sprawdzić, czy jest on zdrowy. Wystarczy do tego prosta praktyka – w takiej sytuacji trzeba po prostu delikatnie stuknąć w kapelusz. Okaz bez chorób i robactwa powinien wydać wówczas charakterystyczny, głuchy dźwięk. Jeśli słyszymy coś innego lub ciszę – oznacza to, że znaleziony grzyb jest najprawdopodobniej chory.

Nie przegap
Lista 5 najbardziej trujących grzybów rosnących w Polsce
5 Zobacz galerię
fot. shutterstock