Ten błąd popełniają Polki. Może skończyć się niechcianą ciążą
Antykoncepcja hormonalna jest wyjątkowo skuteczną metodą zapobiegania niechcianej ciąży. Szacuje się, że działa w ponad 99 proc. przypadkach. Warto jednak podkreślić, że każdy błąd w przyjmowaniu tabletek obniża ich skuteczność. Polki niestety nie zawsze są tego świadome. Kiedy warto zwiększyć ochronę? Dr Grzegorz Południewski przypomniał o tym w rozmowie z portalem WP Kobieta.

Według raportu ONZ „Trends in Contraceptive Use Worldwide” tabletki antykoncepcyjne nie są najpopularniejszą metodą antykoncepcji na świecie. Wyprzedzają je bowiem sterylizacja oraz wkładki domaciczne. Szacuje się, że antykoncepcję hormonalną stosuje ponad 100 mln kobiet na całym świecie. To niewiele, bo zaledwie 9 proc. pań w wieku rozrodczym. Jak nietrudno się domyślić, odsetek ten większy jest w krajach wysokorozwiniętych.
Ponad 40 proc. kobiet popełnia ten błąd. Lekarz ostrzega
Antykoncepcja hormonalna popularna jest również w Polsce. Okazuje się jednak, że kobiety nie zawsze stosują ją prawidłowo. O błędach, które nagminnie popełniają panie, w rozmowie z portalem WP Kobieta opowiedział dr. Grzegorz Południewski, warszawski ginekolog i położnik.
Zobacz również: „Pornoli się naoglądałaś, że tak się wygoliłaś?” Co kobiety słyszą od polskich ginekologów?
Lekarz zwrócił uwagę na to, że Polkom często zdarza się zapominać o przyjmowaniu leków. „Choć kobiety mają świadomość błędów dotyczących stosowania antykoncepcji, nie jest tak, że te błędy nie występują. Występują i są dość częste. Ponad 40 proc. kobiet stosujących antykoncepcję robi błąd przynajmniej raz w roku – np. zapomina przyjąć pigułkę” – zaznaczył ekspert, dr Grzegorz Południewski w rozmowie z portalem WP Kobieta.
Dodał, że każdy błąd obniża skuteczność antykoncepcji i może prowadzić do niechcianej ciąży. Zaznaczył, że warto o tym pamiętać, a w razie problemów z systematycznością zdecydować się na inną metodę antykoncepcji.
Dr. Grzegorz Południewski zaznaczył, że nie tylko całkowite pominięcie tabletki antykoncepcyjnej może spowodować przerwanie ochrony. Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z tego, że problemy żołądkowe – wymioty lub silna biegunka – również prowadzą do obniżenia skuteczności środków. „Jednym z najczęstszych błędów jest fakt, że jeżeli połknęliśmy pigułkę, nie oznacza to, że ona zawsze dobrze się wchłonie. W przypadku wymiotów tabletka nie zadziała już prawidłowo” – zaznaczył ekspert. I dodał, że w takich przypadkach należy przyjąć następną tabletkę.