Obserwuj w Google News

Tego boimy się w pracy. Prawie 50% Polaków zmaga się z lękami zawodowymi

2 min. czytania
11.08.2023 15:52
Zareaguj Reakcja

Praca potrafi znacząco wpływać na samopoczucie, choć jest zaledwie częścią naszego życia. Wyniki najnowszego badania wykazały, że niemal połowa Polaków boi się czegoś w pracy i środowisku zawodowym.

Praca nas przeraża? Tego się w niej boimy
fot. Andrew Angelov/Shutterstock

Serwis z poradami zawodowymi InterviewMe poinformował o rezultatach przeprowadzonego w lipcu 2023 roku badania. Eksperci od doradztwa w zakresie kariery chcieli sprawdzić, jak wielu Polaków obawia się różnych rzeczy w pracy – rozpoczynając od sytuacji i warunków, a kończąc nawet na obowiązkach, których wymaga konkretna profesja. Wyniki mogą zaskakiwać.

Redakcja poleca

Praca wywołuje w nas lęki? Prawie 50% Polaków się z nimi zmaga

Okazuje się, że aż 47% Polaków zmaga się z różnymi lękami dotyczącymi życia zawodowego. W swojej karierze najczęściej boimy się teoretycznie najbardziej ludzkiej rzeczy, czyli popełnienia błędu (ten lęk wskazało 61% odczuwających lęki badanych). Odczuwamy strach również przed zbytnim obciążeniem pracą (41%), byciem nielubianymi przez współpracowników lub szefa (39%), zwolnieniem (35%), braniem odpowiedzialności (34%) i podejmowaniem decyzji (31%).

Co ciekawe, lęk związany z pracą jest znacznie częściej odczuwany przez młode osoby w wieku 18-25 lat (60%) niż przez starszych pracowników. Według InterviewMe badani przyznają się również do innych aspektów towarzyszących lękom, m.in. fobii społecznej, ataków paniki, klaustrofobii, nerwicy lękowej czy zaburzeń adaptacyjnych.

Zobacz także: Praca zdalna zmieni nasz wygląd? Przerażająca diagnoza na przyszłość

Lęki to nie wszystko. Polacy mają fobie związane z pracą

InterviewMe zwraca uwagę także na fobie, których Polacy doświadczają w miejscu wykonywania obowiązków zawodowych. U zdecydowanej większości osób wiążą się one z przemawianiem publicznym. Wśród odpowiedzi ankietowanych pojawiają się również: tłum, rozmowa przez telefon, przebywanie w miejscach publicznych oraz zamknięta lub otwarta przestrzeń.

Lęki i fobie w pracy
fot. InterviewMe (mat. prasowe)

Nieprzyjemne stany emocjonalne potrafią w znaczący sposób wpływać na jakość wykonywanych przez nas obowiązków zawodowych. Jeżeli czujemy, że nasze zdrowie psychiczne cierpi – nie obawiajmy się spotkania z psychologiem lub – jeśli istnieje taka potrzeba – rozpoczęcia dłuższej, regularnej terapii.

Nie przegap
Rozmowa o pracę - unikaj tych błędów!
5 Zobacz galerię
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

RadioZET.pl/interviewme.pl