Obserwuj w Google News

Szaleją w polskich lasach. "Rozprzestrzeniły się po całym kraju"

2 min. czytania
27.11.2023 09:48
Zareaguj Reakcja

Nadleśnictwo Borne Sulinowo opublikowało w mediach społecznościowych obszerny wpis. Leśnicy przybliżyli internautom pewien obcy oraz inwazyjny gatunek zwierząt, żyjący obecnie w lasach na terenie całej Polski. „Mówią na niego kunopies, lis japoński, szop ussuryjski” – zwrócili uwagę eksperci. O jaki gatunek chodzi?

Szaleją w polskich lasach
fot. MONKPRESS/East News

W polskich lasach żyje wiele ciekawych gatunków zwierząt. Lasy Państwowe oraz konkretne nadleśnictwa co jakiś czas przybliżają je internautom oraz internautkom. Turyści często nie rozpoznają bowiem gatunków obcych, które przybyły do nas i zadomowiły się tu stosunkowo niedawno. Tym razem Nadleśnictwo Borne Sulinowo zwróciło uwagę na tajemnicze jenoty, często potocznie nazywane kunopsami, lisami japońskimi lub szopami ussuryjskimi. „Choć nie szczekają, należą do rodziny psowatych, a wyglądają jak krzyżówka szopa pracza, borsuka, psa i… Zorro” – podsumowali żartobliwie eksperci.

Przybyły do Polski z Rosji. To gatunek obcy i inwazyjny

Leśnicy we wpisie podkreślili, że jenoty to gatunek obcy i inwazyjny. „Z dalekiej Azji trafił do Europy w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Kilka tysięcy jenotów przywieźli na Litwę i na Ukrainę Rosjanie. W ciągu kolejnych dwudziestu lat gatunek dotarł do Polski i bardzo szybko rozprzestrzenił się po całym kraju” – zaznaczyli eksperci. Podkreślili także, że populacja jenotów w polskich lasach, między innymi na terytorium Nadleśnictwa Borne Sulinowo, jest dość liczna.

Zobacz również:   Zatrucie może być śmiertelne. Lasy Państwowe ostrzegają

Nadleśnictwo Borne Sulinowo zauważyło, że jenoty w Polsce nie cieszą się dobrą sławą. To bowiem gatunek, który nie znalazł wielu przyjaciół. „Nie jest lubiany zarówno przez zamieszkujące jego teren drapieżniki, jak i przez ludzi” – zaznaczyli eksperci. Podkreślili, że zła sława jenotów wynika przede wszystkim z nieustannym wiązaniem ich pojawienia się ze spadkiem liczebności innych, rodzimych populacji, między innymi: zająca, głuszca, cietrzewia. Tymczasem leśnicy zauważyli, że jednoty wcale nie są tak groźne i rzadko żywią się wspomnianymi gatunkami. Wolą od nich bowiem ryby, żaby i przede wszystkim padlinę. W konsekwencji bez obaw można stwierdzić, że, chociaż to gatunek obcy oraz inwazyjny, pomaga w oczyszczaniu lasów.

Redakcja poleca

Co wyróżnia jenoty? „W dość specyficzny sposób broni się przed swoimi wrogami”

Jenoty można spotkać w lasach na terenie właściwie całej Polski. To zwierzęta, które zapadają jednak w sen zimowy, więc zimą i późną jesienią ich „poszukiwanie” staje się o wiele trudniejsze. „Jenoty zamieszkują zazwyczaj stare nory lisów i borsuków, bardzo rzadko samemu kopiąc sobie schronienie” – zaznaczyli przedstawiciele Nadleśnictwa Borne Sulinowo w poście na Facebooku. Podkreślili również, że to gatunek, który broni się przed drapieżnikami w bardzo niekonwencjonalny sposób. Często bowiem widząc nadciągające zagrożenie, udaje martwego.

Nie przegap
pies
5 Zobacz galerię
fot. shutterstock_Olena Yakobchuk