Obserwuj w Google News

Te ozdoby na Wszystkich Świętych to rzadkość. Niemcy kładą je na polskich grobach

2 min. czytania
31.10.2023 11:40
Zareaguj Reakcja

Podczas uroczystości Wszystkich Świętych wierni Kościoła rzymskokatolickiego pojawiają się na cmentarzach, by modlić się za chrześcijan mających dostąpić zbawienia oraz wspominać swoich zmarłych bliskich. Na grobach kładą wówczas kwiaty i zapalają znicze. Okazuje się, że Niemcy, których rodziny są pochowane w Polsce, wybierają na tę okazję nieco inne ozdoby.

Te ozdoby na Wszystkich Świętych to rzadkość. Sięgają po nie Niemcy
fot. Stanislaw Bielski/REPORTER/East News

Choć początek listopada jako moment zadumy i wspomnień o zmarłych bliskich budzi bezpośrednio polskie skojarzenia, to na uroczystości Wszystkich Świętych (np. na Dolnym Śląsku) pojawiają się również nasi sąsiedzi zza zachodniej granicy. Niemcy, którzy odwiedzają groby swoich pochowanych w Polsce bliskich, wybierają jednak inne ozdoby, niż klasyczne kwiaty i świece. Do dotyczącej tego tematu publikacji Faktu dotarł portal Wirtualna Polska Kobieta.

Redakcja poleca

Niemcy kupują te ozdoby na Wszystkich Świętych. Kładą je na grobach w Polsce

Okazuje się, że Niemcy odwiedzający Polskę w dzień Wszystkich Świętych masowo wykupują przygotowane na tę okoliczność stroiki. Ozdoba powinna być okazała i, co ważniejsze, odporna na działanie wszelkich czynników zewnętrznych – ma przetrwać jak najdłużej. Pani Mariola, kwiaciarka z jednej z dolnośląskich miejscowości, zdradziła w rozmowie z Faktem, że na tym etapie doskonale zna już imiona swoich klientów z Niemiec. Czeka również na napływ nowych konsumentów. Zaznacza, że najprawdopodobniej do 1 listopada sprzeda wszystkie stroiki.

Cena dekoracji w największych rozmiarach waha się od 150 do 250 złotych. Choć koszt jawi się jako duży, to w wielu przypadkach nie stanowi nawet równowartości wykonania jednego stroika. Poza ozdobami, które wykorzystuje się do stworzenia dekoracji, w cenie uwzględnia się również czas poświęcony na przygotowanie całości oraz rachunki za energię - kwiaciarnie i sklepy, w których ofercie można znaleźć specjalne stroiki na Wszystkich Świętych, muszą być dobrze oświetlone oraz dogrzane. Nie bez znaczenia pozostają także narzędzia wykorzystywane do stworzenia ozdób – pani Mariola wyjaśnia w rozmowie z Faktem, że używa tzw. pistoletu, który wymaga zasilania prądem.

Zobacz także: Przed Wszystkimi Świętymi unikano tych czynności. Mogły wystraszyć dusze zmarłych

Kwiaty na Wszystkich Świętych – jak przedłużyć ich świeżość?

Osoby, które zamiast stroików wolą zakupić żywe kwiaty, muszą odpowiednio o nie zadbać. Istnieje na szczęście prosty trik, dzięki któremu przedłużymy świeżość wiązanek przygotowanych do przyozdobienia grobów naszych bliskich – przed podlaniem kwiatów do wody należy wsypać kilka łyżek kwasku cytrynowego. Ten środek zapobiegnie rozwojowi bakterii przyczyniających się do więdnięcia roślin.

Przypominamy jednocześnie, że 1 listopada jest w Polsce dniem wolnym od pracy oraz zajęć dydaktycznych. Wielu katolików zastanawia się, czy musi w związku z tym uczestniczyć w mszy. Kodeks Prawa Kanonicznego mówi jasno: uroczystość Wszystkich Świętych to święto nakazane. Jeżeli wierni Kościoła rzymskokatolickiego opuszczą tego dnia Eucharystię bez istotnego powodu, podczas najbliższej spowiedzi będą musieli się z tego wyspowiadać.

Źródło: Radio ZET/Wirtualna Polska Kobieta

Nie przegap
Jakie kwiaty nadają się na cmentarz, oto popularne gatunki
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstoock