Obserwuj w Google News

W lasach słychać głośne buczenie i ryki. Przerażeni turyści nie wiedzą, co robić

2 min. czytania
04.10.2023 13:37
Zareaguj Reakcja

Podczas spacerów po lesie można obecnie usłyszeć nietypowe dźwięki – głośne buczenie i ryki dzikich zwierząt. Niektórzy – myśląc, że tajemnicze odgłosy wydają niedźwiedzie – popadają w panikę. Leśnicy ostrzegają: to mowa danieli i jeleni, które właśnie przeżywają gody. 

W lasach trwa rykowisko i bekowisko
fot. Karolina Adamska/East News

Dziwne dźwięki usłyszane w trakcie wędrówki po lesie mogą przestraszyć. Turyści niezdający sobie sprawy skąd pochodzą, często popadają w panikę. Zupełnie niepotrzebnie – wrzesień i październik to bowiem szczególny czas dla dzikich zwierząt. Jelenie i daniele przezywają wówczas okresy godowe. Wydają charakterystyczne odgłosy – majestatyczne ryki i głośne bekania noszą się po lasach i straszą turystów.

„Często o tej porze roku dostajemy informacje od przestraszonych turystów, że w całej dolinie ryczą niedźwiedzie. Prawda jest taka, że to odgłosy jeleni i nie należy się obawiać, ale trzeba być ostrożnym i nie przeszkadzać przyrodzie” – tłumaczył w rozmowie z PAP Marek Kot z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Redakcja poleca

W lasach trwa rykowisko i bekowisko. To szczególny czas dla dzikiej przyrody

Rykowisko, a więc okres godowy jeleni szlachetnych rozpoczyna się w drugiej połowie września i trwa zazwyczaj około czterech tygodni. Z kolei okres godowy danieli, nazywany przez ekspertów bekowiskiem przypada na połowę października i trwa aż do listopada (wiele zależy od warunków pogodowych).

Na początku października – zwłaszcza podczas porannych spacerów po lesie i grzybobrań – można usłyszeć charakterystyczne odgłosy samców. Zwierzęta wydając je, zapraszają samice na gody i pokazują swoją przewagę nad konkurentami. Ryki i bekania niekiedy są bardzo głośne, można usłyszeć je nawet z odległości kilku kilometrów.

Zobacz również:  Pojawiły się w Polsce. Eksperci ostrzegają: próbują dostać się do domów

Czy daniele i jelenie w czasie godów są bardziej niebezpieczne? Leśnicy co roku proszą turystów, by ci nie ingerowali w świat dzikich zwierząt – przyroda bowiem rządzi się swoimi prawami. Rykowisko i bekowisko to bardzo trudne i wymagające okresy dla samców. Zwierzęta są wówczas skupione na podtrzymaniu gatunku – to staje się dla nich absolutnym priorytetem. Jelenie i danieleniekiedy wykazują się większą nerwowością, a w związku z tym mogą zachować się agresywnie. W czasie spacerów warto więc być szczególnie ostrożnym.

Nie przegap
Jak suszyć grzyby? Wypróbuj te skuteczne metody.
4 Zobacz galerię
fot. mtmmarek/easyfotostock/Eastnews