Obserwuj w Google News

Tak szybko zlokalizujesz konkretny grobowiec. Możliwa nawet nawigacja

2 min. czytania
31.10.2023 14:33
Zareaguj Reakcja

1 listopada zwyczajowo odwiedzamy groby naszych bliskich. Cmentarze przepełniają najróżniejsze mogiły. Czasami trudno jest pośród nich znaleźć tę właściwą. Jak dowiedzieć się, na jakim cmentarzu został pochowany nasz przyjaciel, znajomy, krewny? Oczywiście można zasięgnąć tej informacji u osób mu najbliższych. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, pomóc mogą te wyszukiwarki.

Tak szybko zlokalizujesz konkretny grobowiec.
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Uroczystość Wszystkich Świętych jest wyjątkowym świętem w kalendarzu Kościoła Katolickiego. Wówczas wierni udają się na pobliskie cmentarze, by w rodzinnym gronie pomodlić się przy mogiłach zmarłych krewnych, zapalić symboliczny znicz i powspominać.

Cmentarze to miejsca, w których szczególnie trudno jest się odnaleźć – wie to zapewne każdy, kto kiedykolwiek szukał mogiły krewnego. Alejki łączą się ze sobą, tworząc swoisty labirynt. Jeśli nie wiemy dokładnie, gdzie zmierzamy, możemy łatwo stracić orientację.

Nie wiesz gdzie został pochowany twój krewny? Tak możesz to sprawdzić

Jak zlokalizować konkretny grób? To wydaje się niemożliwe, zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej go nie odwiedzaliśmy i nie wiemy, w jakiej miejscowości się znajduje. Z pomocą przychodzą nam jednak internetowe wyszukiwarki osób pochowanych.

Zdecydowanie największą popularnością cieszy się ogólnopolska wyszukiwarka o nazwie GroboNet. Jest szczególnie skuteczna ponieważ zawiera dane z ponad 1300 cmentarzy w Polsce.

Zobacz również:  To najpiękniejsze modlitwy za zmarłych. Przyniosą ci ukojenie

Jeśli za jej pośrednictwem nie znajdziemy informacji, na której nam zależy, warto zainteresować się jednak również innymi wyszukiwarkami, takimi jak: Mogiły czy też eCmentarze. Ponadto niektóre miasta w Polsce zapewniają odwiedzającym dostęp do swoich baz danych. Miejskie wyszukiwarki są bardzo często aktualizowane. Z tego typu rozwiązania mogą skorzystać wierni między innymi w: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu czy też Poznaniu.

Jak korzystać w wyszukiwarek grobów? To banalnie proste

Wyszukiwarki grobów mogą być wyjątkowo pomocne – zawierają bowiem cały szereg przydatnych informacji dotyczących osób pochowanych. Jak z nich korzystać? To banalnie proste.

Redakcja poleca

Po wpisaniu w konkretnej wyszukiwarce danych zmarłego: imienia i nazwiska, województwa, z którego pochodził oraz miejscowości pojawia się lista grobów, które pasują do wytycznych. Gdy klikniemy właściwy wynik, naszym oczom ukaże się nie tylko nazwa cmentarza, na którym znajduje się poszukiwany przez nas grób, ale także jego dokładna lokalizacja (numer sektoru, rządu i mogiły). Będziemy mogli wówczas sprawdzić także datę urodzenia i śmierci zmarłego.

Niektóre wyszukiwarki dodatkowo umieszczają także zdjęcia grobów oraz umożliwiają nawigację do nich. Odszukanie mogiły jeszcze nigdy nie było tak proste!

Nie przegap
Jakie kwiaty nadają się na cmentarz, oto popularne gatunki
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstoock