Obserwuj w Google News

Syndrom Piotrusia Pana dotyczy wielu mężczyzn. Czym się charakteryzuje i jak żyć z takim facetem?

3 min. czytania
06.05.2022 13:07
Zareaguj Reakcja

W dzisiejszych czasach coraz więcej mężczyzn ma syndrom Piotrusia Pana. Co to oznacza i jak poradzić sobie z takim typem faceta? 

Syndrom Piotrusia Pana: co to i czym się charakteryzuje? Jak żyć z takim mężczyzną?
fot. Shutterstock

Kobietom często wydaje się, że ich partnerzy zachowują się jak mali chłopcy. Z reguły jest to tylko złudzenie i w ten sposób faceci po prostu droczą się z ukochanymi. Czasami zdarza się jednak, że nieustannie zachowują się, jakby mieli kilka lat i nie posiadali żadnych obowiązków. Psycholodzy nazywają taki typ osobowości syndromem Piotrusia Pana. Na czym polega ta przypadłość, jak rozpoznać, że facet się z nią zmaga i w jaki sposób poradzić sobie z takim podejściem ukochanego? Sami zobaczcie. 

Zobacz także:  Tych zachowań kobiety najbardziej nie lubią u mężczyzn. Jedno z nich w szczególności drażni płeć piękną

Syndrom Piotrusia Pana: co to i czym się charakteryzuje?

Na początku kobiety mogą być zafascynowane kreatywnością i poczuciem humoru, jakimi charakteryzuje się tego typu mężczyzna. Gdy jednak relacja się pogłębia i dochodzi do wspólnego życia, jego osobowość może być frustrująca. 

Redakcja poleca

Najkrócej rzecz ujmując, mężczyzna, który cierpi na syndrom Piotrusia Pana, jest wiecznym dzieckiem. Jest to oczywiście nawiązanie do bajki Jamesa Matthew Barriego pt. "Piotruś Pan". Bohater opowieści jest mężczyzną, który nie chce dorosnąć. Przenosi się więc do magicznej krainy - Nibylandii - w której wraz z innymi chłopcami przeżywa różne przygody i ma gwarancję, że nigdy nie dorośnie. 

Jak to się ma do prawdziwego życia? Mężczyźni, którzy mają syndrom Piotrusia Pana, unikają obowiązków. Zapominają o tym, co powinni zrobić, a gdy są zmuszeni do wykonywania "dorosłych czynności", mogą obrazić się np. na partnerkę, która im to rozkazuje. Uwielbiają zabawę, poczucie wolności i wydawać się może, że unikają związków. To ostatnie nie jest jednak prawdziwe.

Jak podaje portal poradnikzdrowie.pl, psycholodzy twierdzą, że tacy mężczyźni z premedytacją wchodzą w związki - dla zabawy. Kobieta ma też w pewien sposób zastąpić im matkę. Nie można jednak oczekiwać od nich wylewności w kwestii uczuć. Medonet.pl dodaje bowiem, że osoba o charakterze Piotrusia Pana jest też narcystyczna i uwielbia skupiać się na sobie. Ma również problemy z wyrażaniem uczuć. 

Zobacz także:  Narkopata to bardzo niebezpieczny typ mężczyzny. Sprawdź, jak go rozpoznać

Jak żyć z mężczyzną, który ma syndrom Piotrusia Pana?

Jak zatem widać, nie jest łatwo funkcjonować pod jednym dachem z mężczyzną, który ma syndrom Piotrusia Pana. Można jednak próbować to zrobić. W jaki sposób? 

Przede wszystkim trzeba nauczyć się rozmawiać z taką osobą i chodzić z nią na kompromisy. Należy zrozumieć, że od Piotrusia Pana nie można wymagać angażowania się w obowiązki domowe. Warto też starać się poświęcać mu odpowiednią ilość czasu, bowiem inaczej może poczuć się zagrożony - zwłaszcza wtedy, gdy pojawią się dzieci. To jednak bardzo kontrowersyjna kwestia. Posiadanie pociech w związku z Piotrusiem Panem jest bowiem dość ryzykowne. Twój ukochany może czuć się o nie zazdrosny i nie możesz wymagać od niego, że będzie angażował się w ich wychowanie. 

Trzeba też pamiętać, że znaczna część obowiązków będzie na naszej głowie. Jeżeli jednak będziemy wyrozumiałe, ukochany z pewnością będzie nam oddany. 

Zobacz także:  Nie wykonywał domowych obowiązków. Żona postanowiła dać mu nauczkę

Madonna i Sean Penn - ich związek był toksyczny
8 Zobacz galerię
fot. Splash News/EAST NEWS

Źródło: medonet.pl/poradnikzdrowie.pl