Obserwuj w Google News

Staromodne i przebrzmiałe. Rodzice nie chcą nazywać tak córek

2 min. czytania
29.09.2023 12:30
Zareaguj Reakcja

Historia już nieraz pokazała, że moda bywa kapryśna. Imiona, które jeszcze niedawno uznawane były za wyjątkowo piękne i szlachetne, dziś nie są nadawane zbyt często. Jednym z takich imion jest Grażyna. Młodzi rodzice nie chcą nazywać tak córek – zaznaczają, bowiem, że ta forma źle się im kojarzy.

imię dla dziewczynki
fot. shutterstock_Oksana Kuzmina

Wybór imienia dla dziecka to nie lada wyzwanie, z którym muszą zmierzyć się przyszli rodzice jeszcze przed narodzinami potomka. Co wziąć pod uwagę? Niektórzy rodzice kierują się brzmieniem lub znaczeniem formy. Inni, chcąc uczcić pamięć o ważnym członku rodziny, nadają dziecku imię po dziadku, prababci lub wujku. Pozostali posiłkują się rankingami popularności imion, które regularnie publikowane są przez Ministerstwo Cyfryzacji. Zestawienia pokazują, jakie formy zdobywają popularność, a jakie nagle ją tracą.

W czasach PRL-u to imię było hitem. Teraz źle się kojarzy

Ze wspomnianych rankingów wynika, że obecnie rodzice bardzo chętnie nadają dzieciom imiona, które w Polsce mają długą tradycję. Od kilku lat najbardziej popularnymi imionami są bowiem: Zofia, Hanna, Antoni, Jan, Aleksander. Warto zaznaczyć, że nie wszystkie tradycyjne imiona, są uznawane obecnie za efektowne. Dla przykładu: imię Grażyna, które bardzo cenione było w czasach PRL-u, dziś uważa się za staromodne i przebrzmiałe.

shutterstock_227904991
fot. shutterstock_Petrenko Andriy

Zobacz również:  To żeńskie imię w Polsce jest wyjątkowo rzadkie. Oznacza „dar boży”

Obecnie w Polsce żyje aż 230489 kobiet o imieniu Grażyna. To imię bardzo popularne było w latach 60. i 70.Wówczas rodzice chętnie nazywali tak córki. Niestety na początku obecnego stulecia popularność formy zaczęła stopniowo spadać. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Ministerstwo Cyfryzacji w 2022 roku nadano je jedynie siedem razy.

Forma ta wymiera. Dzieje się tak najprawdopodobniej przez niezbyt przyjemnie skojarzenie, które wywołuje. Określenie „typowa Grażyna” często używane jest w odniesieniu do stereotypowych Polek w średnim wieku, które nie grzeszą inteligencją i są uosobieniem zaściankowości.

Redakcja poleca

To wyjątkowo Polskie imię. Jest związane z Adamem Mickiewiczem

Geneza imienia Grażyna jest wyjątkowo ciekawa. To bowiem imię litewskie, które zostało utworzone przez Adama Mickiewicza. Wieszcz nazwał tak jedną z bohaterek swojego poematu. Utworzył tę formę od litewskiego słowa „grazus”, które oznacza „piękna”.

Nie przegap
To wyjątkowe imiona dla dziewczynek
5 Zobacz galerię
fot. shutterstock_Julia Pavaliuk