Obserwuj w Google News

Społeczny jet lag rośnie w siłę. To zjawisko wywołuje problemy u nastolatków

2 min. czytania
08.08.2023 14:01
Zareaguj Reakcja

Jet lag to stan rozregulowania dobowego rytmu organizmu, który wiąże się z nagłą zmianą strefy czasowej podczas podróży. Okazuje się, że to określenie nabiera jednak nowego znaczenia w kontekście społecznym. Eksperci alarmują: ta przypadłość dotyka w szczególności nastolatków i przyczynia się do rozwijających się problemów emocjonalnych.

Społeczny jet lag wywołuje problemy u nastolatków.
fot. SB Arts Media/Shutterstock

W magazynie Journal of Affective Disorders pojawiło się badanie dotyczące korelacji między korzystaniem z urządzeń elektronicznych przed snem a problemami emocjonalnymi nastoletnich osób. Autorzy pracy zauważają, że przedłużające się przeglądanie mediów społecznościowych w łóżku wpływa na zaburzenie rytmu dobowego. Tak powstaje społeczny jet lag – brak harmonii między naturalnymi potrzebami dotyczącymi snu a czasem przeznaczanym na rozmaite zajęcia, w tym konsumpcję treści zamieszczanych w sieci.

Redakcja poleca

Nastolatki korzystają przed snem z telefonów. To wpływa na ich psychikę

Wyniki powstały w oparciu o analizę dwóch badań, przeprowadzonych wcześniej wśród ponad 4 tysięcy uczniów chińskich szkół średnich. Uczestników badania poproszono o zgłoszenie korzystania z urządzenia ekranowego przed snem, zaznaczenie naturalnego harmonogramu snu oraz zasygnalizowanie wszelkich problemów emocjonalnych.

Badanie wykazało, że nagminne korzystanie z telefonu przed snem miało istotny wpływ na wczesne wstawanie do szkoły; u nastolatków wykazujących takie zachowania odnotowano większy społeczny jet lag oraz kłopoty natury psychologicznej. Autorzy podkreślają, że odpowiedzią na uzyskane wyniki powinna być promocja zdrowych sposobów używania telefonu i przyznawanie pierwszeństwa realizacji naturalnych potrzeb snu wśród dorastających osób.

Zobacz także: Aktor z filmu „Barbie” korzysta tylko z telefonu z klapką. Powód zaskakuje

Społeczny jet lag szkodzi. Zdrowe nawyki to podstawa

Badanie wskazuje na jeszcze jedną, istotną rzecz: zespolenie codzienności nastolatka z urządzeniami elektronicznymi. Autorzy powołują się na literaturę ekspercką, wskazując, że w wielu publikacjach naukowych wykazano bezpośredni związek między korzystaniem z telefonu przed snem a problemami emocjonalnymi.

Chociaż w dzisiejszych czasach trudno jest po prostu unikać ekranów emitujących niebieskie światło, to w obliczu ich ingerencji w naturalny rytm dobowy warto wypracować pewne korzystne dla naszego zdrowia nawyki. Społeczny jet lag nie tylko sprawia, że dojrzewające osoby są po prostu niewyspane; wystawia je także na ryzyko doświadczania problemów w sferze psychicznej, które bezpośrednio wiążą się z niezaspokojonymi potrzebami organizmu.

Z kompletnym badaniem zatytułowanym „Screen use before sleep and emotional problems among adolescents: Preliminary evidence of mediating effect of chronotype and social jetlag” można zapoznać się za pośrednictwem witryny sciencedirect.com.

Nie przegap
zielona herbata
6 Zobacz galerię
fot. Shutterstock

RadioZET.pl/sciencedirect.com