Obserwuj w Google News

Ostatnie zdjęcia królowej Elżbiety przed śmiercią. Poddani byli zaniepokojeni jej stanem

Emilia Waszczuk
3 min. czytania
09.09.2022 08:09
Zareaguj Reakcja

Królowa Elżbieta II zmarła 8 września 2022 roku w Zamku Balmoral w Szkocji otoczona najbliższymi. Choć wcześniej wycofała się z życia publicznego, dwa dni przed śmiercią zrobiła w tej kwestii wyjątek. Zaprosiła do swojej posiadłości nową premier Wielkiej Brytanii, Liz Truss. To właśnie wtedy wykonano monarchini ostatnie zdjęcia. Zaniepokoiły one poddanych.

Królowa Elżbieta na ostatnich zdjęciach
fot. instagram.com/theroyalfamily

Wczesnym popołudniem 8 września świat wstrzymał oddech - Pałac Buckingham podał wówczas do wiadomości, że stan królowej Elżbiety się pogorszył i przebywa ona w zamku Balmoral pod stałym nadzorem lekarzy. Wtedy też do szkockiej posiadłości natychmiast udali się najbliżsi monarchini - u boku mamy szybko pojawił się - wtedy jeszcze książę - Karol wraz z żoną, a później dołączyli do nich książę Andrzej, książę Edward wraz z żoną i książę William. Niestety o godz. 18.30 czasu londyńskiego potwierdzono najgorsze - królowa Elżbieta II zmarła.

Od jakiegoś czasu 96-letnia przywódczyni miała problemy z chodzeniem, a od obchodów Platynowego Jubileuszu - w czerwcu świętowała 70 lat panowania - wycofywała się z życia publicznego. W lipcu wyruszyła do zamku Balmoral, w którym zwykle spędzała wakacje. Tam też głównie odpoczywała. Zdarzyło jej się jednak zrobić wyjątek i powrócić chwilowo do swoich obowiązków w związku z wyborem nowego premiera Wielkiej Brytanii. Stanowisko to objęła Liz Truss, a królowa podjęła ją w swojej posiadłości w Szkocji, aby oficjalnie zaakceptować jej rolę. Wtedy też wykonano jej ostatnie zdjęcia, które wzbudziły zaniepokojenie wśród poddanych i obserwatorów.

Zobacz także: Elżbieta II nie żyje. Kiedy odbędzie się pogrzeb królowej Wielkiej Brytanii?

Śmierć królowej Elżbiety. Monarchini na ostatnich zdjęciach

Królowa Elżbieta II zmarła w wieku 96 lat w zamku Balmoral w otoczeniu swojej rodziny. Przykrą wiadomość podano 8 września 2022 roku ok. godz. 18.30 czasu londyńskiego. Choć monarchini w ostatnim czasie nie była w najlepszej kondycji, do końca towarzyszyły jej pogoda ducha i uśmiech. Świadczą o tym ostatnie oficjalne zdjęcia, jakie jej wykonano.

Jeszcze 6 września przywódczyni Wielkiej Brytanii gościła w swojej posiadłości w Szkocji nowo wybranego premiera kraju - Liz Truss. Przypominamy, że za swojego panowania Elżbieta II mianowała aż 15 premierów. Spotkania, podczas których król bądź królowa oficjalnie witają głowę brytyjskiego rządu, są normalną procedurą. Zwykle jednak dochodzi do nich w Pałacu Buckingham. W tym roku jednak było inaczej - królowa spotkała się z Truss w zamku Balmoral.

Redakcja poleca

To właśnie wtedy zrobiono im oficjalne zdjęcia, które następnie błyskawicznie obiegły sieć. Widać na nich monarchinię, która ściska rękę nowej premier Wielkiej Brytanii. Poddanym, a także obserwatorom nie umknęło, że królowa tego dnia wyglądała na wyjątkowo "kruchą". Od pewnego czasu poruszała się o lasce, ale zwrócono też uwagę na jej delikatną i siną skórę dłoni. Takie sygnały mogły świadczyć o tym, że ze zdrowiem Elżbiety nie jest najlepiej. Z drugiej strony są one spotykane u osób w jej wieku.

Śmierć królowej Elżbiety zszokowała cały świat. Była ona najdłużej panującym brytyjskim monarchą - zasiadała na tronie przez 70 lat. Do tego zostanie zapamiętana jako jedna z najdłużej panujących osób na całym świecie. Brytyjską monarchinię opłakują obecnie poddani, znane gwiazdy, a także politycy, którym przyszło z nią pracować.

Królowa Elżbieta II była skałą, na której współczesna Wielka Brytanię została zbudowana. Pod jej rządami nasz kraj rozwinął się i rozkwitł. Wielka Brytania jest dziś tak wspaniałym krajem dzięki niej. (...) Śmierć Jej Królewskiej Mości jest ogromnym szokiem dla narodu i świata - powiedziała szefowa brytyjskiego rządu w oficjalnym wystąpieniu po ogłoszeniu tej przykrej informacji. 

Zobacz także: Elżbieta II nie żyje. Tłumy zebrały się pod Pałacem Buckingham

Źródło: independent.co.uk/RadioZET.pl

Królowa Elżbieta II nie żyje. Tak zmieniała się w czasie swojego panowania [GALERIA]
11 Zobacz galerię
fot. PA Wire/Press Association Images/EAST NEWS