Obserwuj w Google News

Rodzice oszaleli na punkcie tego imienia. Oznacza "ten, który zwycięża"

2 min. czytania
29.08.2023 14:47
Zareaguj Reakcja

Raport Ministerstwa Cyfryzacji zbierający najczęściej nadawane w pierwszej połowie 2023 roku imiona wskazuje, że młodym rodzicom bardzo spodobała się forma, która jeszcze niedawno nie była aż tak popularna. Chodzi o męskie imię Nikodem – od stycznia do lipca nazwano tak aż 3317 chłopców.

To najpopularniejsze imię męskie
fot. shutterstock_Zholobov Vadim

Wybór imienia dla dziecka wiąże się z duża odpowiedzialnością. W końcu imię towarzyszy nam przez całe życie i w pewien sposób nas określa. Czym kierować się, wybierając imię dla malucha? Niektórzy opiekunowie biorą pod uwagę tradycje rodzinne. Inni sugerują się brzmieniem lub znaczeniem formy. Pozostali śledzą obowiązujące trendy i wzmacniające się tendencje – to one są dla nich najważniejsze.

To najpopularniejsze imię męskie. Trzy lata temu nikt się tego nie spodziewał

Publikowany regularnie raport Ministerstwa Cyfryzacji zbierający najbardziej popularne imiona męskie i damskie w poszczególnych latach i okresach doskonale pokazuje, że trendy zmieniają się błyskawicznie, a moda jest po prostu kapryśna. Zgodnie z najnowszym zestawieniem, w pierwszej połowie 2023 roku najpopularniejszym imieniem męskim był Nikodem – nazwano tak bowiem aż 3317 chłopców. Forma wyprzedziła nawet Antoniego – to imię królowało w rankingu przez dwa lata. 

Redakcja poleca

Zmiany na podium wywołały spore poruszenie. Imię Nikodem w 2022 roku nie znalazło się bowiem nawet w pierwszej trójce najczęściej nadawanych przez rodziców imion męskich. Z kolei 2020 roku uplasowało się dopiero na piętnastej pozycji rankingu. Statystyki pokazują, że forma więc stała się popularna zupełnie nieoczekiwanie.

najpopularninejsze-imie
fot. shutterstock

Zobacz również:  Te imiona cieszą się w Polsce największą popularnością. Zaskakujące zmiany na podium

To najmodniejsze męskie imię. Rodzice chętnie nazywają tak synów

Imię Nikodem pochodzi z języka greckiego. Powstało z połączenia dwóch słów: nike, oznaczającego zwycięstwo oraz demos oznaczającego lud bądź naród. Forma oznacza "tego, który zwycięża dla ludu". W Polsce występuje już od od XV wieku. Nigdy jednak nie cieszyła się aż tak dużą popularnością, jak obecnie.

Czy Nikodem to dobre imię dla dziecka? To oczywiście zależy od gustu oraz upodobań rodziców. Imienniki oraz księgi imion zwracają uwagę, że mężczyźni, którzy mają tak na imię odznaczają się wyjątkowo bogatą osobowością, determinacją i sprytem. Na stronie imiennik.net możemy przeczytać, że Nikodema charakteryzują „wrodzona przebiegłość i inteligencja, które umożliwiają mu osiąganie spektakularnych niekiedy sukcesów”.

To wyjątkowe imiona dla dziewczynek
5 Zobacz galerię
fot. shutterstock_Julia Pavaliuk