Obserwuj w Google News

Rodzice nagminnie popełniają ten błąd nad wodą. Może doprowadzić do tragedii

2 min. czytania
06.06.2023 09:08
Zareaguj Reakcja

Latem chętnie korzystamy z basenów. Dzieci – szczególnie w gorące dni – uwielbiają pluskać się i pływać. Zanim zdecydujemy się na tego typu odpoczynek, warto jednak zdać sobie sprawę, że nad wodą powinniśmy zachować szczególną czujność. Ratowniczka z Australii zdradziła, czego pod żadnym pozorem opiekunowie nie powinni robić, gdy przebywają z maluchami na kąpieliskach. Ten błąd może skończyć się tragicznie.

Rodzice nagminnie popełniają ten błąd nad wodą
fot. ISOPIX/EAST NEWS

Wypoczynek nad wodą potrafi być szczególnie przyjemny. W upalnie dni zarówno dorośli, jak i dzieci uwielbiają chłodzić się w basenie lub na kąpielisku. Rodzice często i chętnie zabierają dzieci w takie miejsca. Trudno się dziwić – to dla nich doskonała rozrywka. Maluchy pluskają się radośnie i pływają. Opiekunowie powinni jednak pamiętać, że woda to żywioł, który potrafi być nieprzewidywalny. 

Ratowniczka apeluje do rodziców. Ten błąd może kosztować dziecko życie

Nikki Scarnati mieszka w Australii i jest profesjonalną instruktorką pływania. Aktywnie działa także w mediach społecznościowych. Na TikToku publikuje filmy, w których radzi rodzicom, na co powinni zwrócić uwagę, gdy odpoczywają z dzieckiem nad wodą. W jednym z nagrań Nikki Scarnati wyznała, jaki błąd najczęściej popełniają opiekunowie nad basenem. – Sama jako rodzic tak kiedyś robiłam. Nie zdawałam sobie sprawy z tego, jakie to niebezpieczne – zaznaczyła ratowniczka. I podkreśliła, że ta praktyka często prowadzi do tragedii.

Redakcja poleca

O jaki konkretnie błąd chodziło Nikki Scarnati? Kobieta zwróciła uwagę, że rodzice, chcąc osuszyć dziecko, gdy wyjdzie z wody, często otulają je ręcznikiem kąpielowym, kładąc mu materiał na ramionach. Maluch wówczas ma ograniczone ruchy, bo jego ręce są skrępowane.

Jeśli dziecko wpadłoby do basenu w takim okryciu, nie będzie w stanie się uratować. To może przyczynić się nawet do utonięcia pociechy.

Rodzice nagminnie popełniają ten błąd nad wodą
fot. shutterstock_Rawpixel.com

Zobacz również:  To zabawa, która wygląda niewinnie. Lekarze nazywają ją „trampoliną śmierci”

Australijka radzi, by osuszać dzieci w inny, bezpieczniejszy sposób. Jej zdaniem znacznie lepiej jest najpierw delikatnie wytrzeć dziecku ramiona, a później owinąć ręcznik pod pachami. To zapewnia swobodę ruchów.

Jeśli dziecko wpadnie do wody, będzie mogło ratować się, wymachując rękami, ponieważ ma do nich dostęp. To dużo bezpieczniejsze  - – zaznaczyła Nikki Scarnati.
Małgorzata Rozenek-Majdan i Radosław Majdan po rozwodzie razem wychowują synów
9 Zobacz galerię
fot. TRICOLORS/East News

RadioZET.pl