Obserwuj w Google News

Religia na maturze? Ordo luris chce księży w komisjach egzaminacyjnych. Mieliby układać arkusze

2 min. czytania
22.03.2023 10:06
Zareaguj Reakcja

Ordo luris zaproponowało, by do listy dostępnych przedmiotów maturalnych dołączyć religię. To zdaniem organizacji miałoby „ułatwić weryfikację kandydatów zdających na wydziały teologiczne”. O projekcie forsowanym przez instytut jako pierwszy poinformował serwis Wysokie Obcasy.

Religia na maturze
fot. shutterstock/Lukasz Calko/ Religia na maturze?

Religę już niedługo będzie można zdawać na maturze? Organizacja Ordo Iuris jest przekonana, że to dobry pomysł. Instytut miesiąc temu na konferencji prasowej zorganizowanej wspólnie z Katolicką Agencją Informacyjną zaprezentował pakiet propozycji legislacyjnych na rok wyborczy. Wśród nich znalazł się pomysł, by umożliwić uczniom zdawania matury z religii. Miałby być to przedmiot dodatkowy, a więc wybierany dobrowolnie.

Religia na maturze? Ordo luris podaje powód 

Propozycja Ordo luris ma być związana ze zmianami w nauczaniu religii. Od następnego roku szkolnego (rok szkolny 2023/2024) religia nie będzie przedmiotem dobrowolnym. Aby otrzymać promocję lub ukończyć edukację, uczeń będzie musiał otrzymać pozytywną ocenę końcową z religii, lub ewentualnie etyki. Ze względu na to Ordo luris chce włączyć religię także do grupy przedmiotów maturalnych.

Organizacja podkreśla, że to znacznie ułatwiłoby drogę osobom, które zdawać będą na wydziały teologiczne, "nie wspominając już o uczelniach o całościowym religijnym profilu edukacyjnym".

Zobacz również:  Ordo Iuris bierze się za łóżka hotelowe. Dwuosobowe tylko dla małżeństw?

– W wykazie przedmiotów dodatkowych na egzaminie maturalnym, znajdują się także takie jak na przykład historia sztuki, historia muzyki czy historia tańca, pomimo braku ich obecności w programie nauczenia w większości szkół średnich. Dowodzi to, że przedmioty te nie tyle mają zweryfikować wiedzę ucznia po okresie kształcenia, co raczej są ukłonem w stronę uczelni artystycznych. (..) Nie inaczej powinno być w przypadku uczelni prowadzących kształcenie na wydziałach teologicznych czy filozoficznych – argumentuje organizacja na oficjalnej stronie.

Redakcja poleca

Księża w komisjach egzaminacyjnych? "Powinni układać arkusze"

Ordo luris zadbało także o szczegóły projektu. Organizacja dokładnie przemyślała to, kto miałby przygotowywać arkusze egzaminacyjne oraz sprawdzać i oceniać prace uczniów. Zdaniem instytutu niesprawiedliwe byłoby oddanie tej roli całkowicie osobom świeckim.

Ordo Iuris zaproponowało więc, by układaniem arkuszy maturalnych z religii zajęli się wcześniej przygotowani do tego księża, a więc specjaliści z zakresu przedmiotu.

W przypadku religii będą to kościelni eksperci, którzy opracowują program katechezy szkolnej. Sam arkusz egzaminu maturalnego z religii powinien zatem zostać opracowany przez komisję złożoną zarówno z ekspertów CKE, jak i ekspertów kościelnych  - – możemy przeczytać na stronie.

RadioZET.pl/wysokieobcasy.pl