Obserwuj w Google News

Quiz. Znasz znaczenie tych polskich słów? Mylą się nawet najbardziej oczytani

1 min. czytania
15.11.2023 11:00
Zareaguj Reakcja

Często czytasz książki i uważasz swój zasób słownictwa za niezwykle bogaty? Zebraliśmy słowa, których znaczenie zazwyczaj sprawia trudność Polakom. Nawet wyedukowanym i inteligentnym osobom zdarza się użyć ich niepoprawnie. Sprawdź, czy uda ci się poprawnie odpowiedzieć na wszystkie poniższe pytania. Jeśli tak się stanie, możesz nazywać się mistrzem języka polskiego!

Znasz znaczenie tych polskich słów
  • 12 pytań Rozpocznij quiz
fot. shutterstock

Na co dzień posługujemy się językiem polskim. Nie powinniśmy więc mieć z nim większych problemów. Niestety, nie jest to tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Język polski jest bowiem wyjątkowo bogaty. Tymczasem Mirosław Bańko zauważył, że „zasób słów, które należą do słownictwa czynnego przeciętnego Polaka wynosi nie więcej kilkanaście tysięcy”.

„Słownictwo bierne osób wszechstronnie wykształconych i oczytanych może sięgać nawet stu tysięcy słów, ale są to rzadkie przykłady. Większość z nas zadowala się bierną znajomością ok. 30 tysięcy słów. Są to zresztą dane orientacyjne, gdyż wiele zależy od tego, czy uwzględniamy tylko słownictwo ogólne, czy też specjalistyczne, czy uwzględniamy nazwy własne, oraz od tego, jak dokładną znajomość słów zakładamy” – zaznaczył językoznawca, odpowiadając na pytanie zaciekawionego internauty korzystającego z Poradnik Językowej.

logo Tu się dzieje