Quiz. Te słowa wyszły już z użycia. Sprawdź, czy odgadniesz znaczenie chociaż połowy
Język polski jest żywy. To znaczy, że wciąż się zmienia. Niektóre wyrazy z biegiem czasu przestają być używane, zastępuje je bowiem inne słowa, wyrażenia i zwroty. Nie sposób jest nadążyć ze wszystkimi uwspółcześnieniami i poznać znaczenie każdego z archaizmów. Chcesz przekonać się, jak dobrze znasz dawną polszczyznę? Rozwiąż quiz, a wszystko stanie się jasne.

- 12 pytań Rozpocznij quiz
„Język nadąża za przemianami w każdej dziedzinie życia, rządzi się swoimi prawami, ewoluuje też od wewnątrz, sam w sobie” – zwróciła uwagę prof. Aldona Skudrzyk, językoznawczyni z Uniwersytetu Śląskiego w rozmowie z „Dziennikiem Zachodnim”. Nasze babcie na korytarz mówiły sień, dom nazywały z kolei izbą. Określenia te z biegiem lat przestały jednak funkcjonować. Dziś słyszymy ja bardzo rzadko. Podobnie jak szereg innych wyrazów przestały być nam bowiem potrzebne w codziennej komunikacji.
To, jak zmienił się język polski na przestrzeni czasów, możemy zauważyć, na przykład czytając dzieła rodzimych twórców z poprzednich stuleci. W powieściach Henryka Sienkiewicza czy Władysława Reymonta nie brakuje archaizmów. Mimo że to wyrazy, których nie używamy już na co dzień, warto zaznajomić się z ich znaczeniami.