Obserwuj w Google News

Niektórzy uważają ją za truciznę. Tak zrobisz z jemioły dobroczynną maść

2 min. czytania
20.11.2023 13:45
Zareaguj Reakcja

Jemioła chyba wszystkim z nas kojarzy się ze świętami Bożego Narodzenia. To roślina pasożytnicza, która kwitnie od lutego do końca kwietnia. Owoce jemioły pojawiają się na gałązkach późną jesienią lub wczesną zimą. Są trujące. Nie należy, więc ich spożywać. Można z nich jednak zrobić prozdrowotną maść. Jak? Przedstawiciele Lasów Państwowych zdradzili przepis w mediach społecznościowych.

Tak zrobisz z jemioły dobroczynną maść
fot. /EAST NEWS

Jemioła jest jednym z symboli zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Późną jesienią lub wczesną zimą ta efektowna roślina pasożytnicza zaczyna kwitnąć. Według tradycji gałązka jemioły przyozdobionej białymi owocami, powinna obowiązkowo być dekoracją świątecznego wystroju domu. To bowiem symbol miłości, życia i płodności. Bożonarodzeniową jemiołę należy ususzyć i przechowywać do następnego roku. Ten rytuał ma przyciągnąć do domu szczęście i dostatek.

Uznawana była za dar od bogów”. Właściwości lecznicze

Zwyczaje, tradycje i rytuały z jemiołą w roli głównej są znane już od bardzo dawna – przypomnieli o tym przedstawiciele Lasów Państwowych w poście na Facebooku. „W starożytności jemioła uznawana była za dar od bogów i przypisywano jej magiczne właściwości. Druidzi traktowali ją w bardzo szczególny sposób, a jej ścinanie było dla nich ważnym obrzędem” – zaznaczyli.

Jemioła pospolita jest rośliną pasożytniczą. Można dostrzec ją na drzewach liściastych. Rozwija się, pobierając z nich wodę i składniki mineralne. Zawarte w niej związki czynią ją jednak rośliną o szerokim działaniu leczniczym – zauważyli to w swoim poście również leśnicy. Eksperci zaznaczyli, że wyciągowi z ziela jemioły przypisuje się działanie przeciwkrwotoczne, przeciwskurczowe i nasercowe. „Stosuje się go przy nadciśnieniu, miażdżycy, kolkach zawrotach głowy i nudnościach” – zaznaczyli.

Zobacz również:  Łudząco przypomina skorpiona. "Mamy dobrą i złą wiadomość"

Owoce jemioły są trujące. Tak jednak możesz je wykorzystać

Przedstawiciele Lasów Państwowych przypomnieli również o bardzo istotnej kwestii. „Owoce jemioły są trujące i nie należy ich stosować wewnętrznie” – podkreślili leśnicy. Zauważyli także, że niewielkie kulki można jednak wykorzystać – z czego nie każdy zdaje sobie sprawę. „Mogą stanowić znakomity lek pomagającym choćby przy odmrożeniach. Mają bowiem działanie przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, oraz zwiększają aktywność białych krwinek” – zaznaczyli eksperci. „Do stosowania zewnętrznego możemy wykonać bardzo łatwą maść” – dodali.

Jak wykonać wspomnianą maść na odmrożenia z owoców jemioły? Eksperci pozostawili internautom oraz internautkom instrukcję. „Wystarczy zgnieść owoce jemioły, czy też rozetrzeć w moździerzu i wymieszać ze smalcem bądź innym stałym tłuszczem. Odmrożone miejsca należy smarować kilka razy dziennie” – zaznaczyli i polecili, by przed stosowaniem kuracji ziołowej, skonsultować się z lekarzem.

Nie przegap