Obserwuj w Google News

Quiz. Dokończ polskie przysłowia. Mądrej głowie dość dwie słowie, a tobie?

1 min. czytania
28.11.2023 13:51
Zareaguj Reakcja

Język polski jest niezwykle bogaty. Nie brakuje w nim również przysłów. To utrwalone sformułowania, które bezpośrednio lub metaforycznie nawiązują do mądrości ludowej. Uważasz, że jesteś mistrzem przysłów? Jeśli tak, to z tym quizem nie powinieneś mieć problem. Ostrzegamy – jest to jednak sprawdzian, dla osób oczytanych i obeznanych w języku. Tylko tacy śmiałkowie zgraną komplet punktów. Podejmiesz wyzwanie?

quiz przysłowia
  • 12 pytań Rozpocznij quiz
fot. shutterstock

Czym w ogóle są przysłowia? Zgodnie z definicją zawartą w Słowniku języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego to „krótkie zdania zaczerpnięte ze źródeł literackich lub ludowych i utrwalone w tradycji ustnej, wyrażające jakąś myśl ogólną: wskazówkę, przestrogę”. Język polski jest niezwykle bogaty, a także obrazowy i plastyczny. W konsekwencji nie brakuje w nim najróżniejszych przysłów nawiązujących do konkretnych zjawisk atmosferycznych, dat czy też wydarzeń.

Zobacz również:  Quiz. Jak dobrze znasz gwarę śląską? 7 punktów to już bardzo dobry wynik

Dawniej przysłowia pomagały ludziom zrozumieć świat i go opisać. Dziś są językową ciekawostką często wplataną przez oczytanych rozmówców w trakcie debat i dyskusji. Znajomość polskich przysłów świadczy o naszej wiedzy i ogólnym językowym obeznaniu. Właśnie dlatego warto nieustannie ją poszerzać.

logo Tu się dzieje