Obserwuj w Google News

Śpisz w tej pozycji? Narażasz się na bóle pleców

2 min. czytania
05.10.2023 12:53
Zareaguj Reakcja

Zdarza ci się przybierać taką pozycję podczas snu? Sprawi, że rano wstaniesz nie tylko niewyspany, ale i obolały. Ekspertka grzmi: "to prawdopodobnie najgorsza pozycja, w jakiej można spać". 

Niewłaściwa pozycja do snu, któa może powodować bóle pleców
fot. Shutterstock

Sen jest kluczowy dla naszego zdrowia. Jego niedobór może odbić się negatywnie na naszym samopoczuciu. Układając się do snu, warto zadbać o odpowiedni klimat w sypialni. Zgaszone światło, cisza i wygodna pościel z pewnością sprawią, że będziemy czuli się komfortowo przez całą noc.

Często nie zdajemy sobie sprawy, że na jakość naszego snu wpływa również pozycja, w jakiej śpimy. Nieodpowiednie ułożenie ciała może skutkować nie tylko nieprzespaną nocą, ale też spowodować różne problemy zdrowotne. Portal Wirtualna Polska Kobieta napisał, jakiej pozycji należy się wystrzegać, aby zawsze budzić się z uśmiechem na twarzy.

Redakcja poleca

Nie śpij w tej pozycji. Rano będziesz narzekać

Sposób, w jaki śpimy nie jest bez znaczenia. Wiele osób ma tendencję do zasypiania na brzuchu z rękami ułożonymi obok głowy i z nogą wysuniętą na bok. Chociaż ta pozycja na pierwszy rzut oka wydaje się dość swobodna i komfortowa, to może niestety odbić się negatywnie na naszym zdrowiu.

S. Margo, specjalistka od snu i fizjoterapeutka na łamach „The Sun” wyjaśniła, dlaczego lepiej unikać spania w tej pozycji. Zdaniem ekspertki powoduje ona bowiem różne nieprzyjemne dolegliwości. Takie ułożenie ciała może sprawić, że po przebudzeniu będziemy odczuwać m.in. wzmożone napięcie mięśni i bóle głowy. Ponadto śpiąc w taki sposób, narażamy się na wystąpienie rwy kulszowej czy problemów z biodrami.

Zobacz także: Ta metoda spania ratuje związki? „Najbardziej komfortowy sposób”

Jak zadbać o komfort swojego snu?

Komfortowy sen zależy też od wielu innych czynników. Jeżeli od jakiegoś czasu po przebudzeniu odczuwasz ból pleców czy innych partii ciała warto zwrócić uwagę na materac, na jakim śpisz. Być może konieczna jest jego wymiana na inny, wygodniejszy model.

Zainwestuj również w dobrej jakości pościel – a przede wszystkim taką poduszkę, która zapewni ci prawidłowe ułożenie głowy i szyi. Istotną kwestią jest również materiał, z jakiego została wykonana pościel. Ważne, aby był „oddychający” i nie powodował podrażnień skóry.

Nie przegap
Cienie pod oczami
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstock