Obserwuj w Google News

Premier wyznaczył dni wolne. Tu 2 listopada nic nie załatwisz

2 min. czytania
31.10.2023 09:12
Zareaguj Reakcja

1 listopada jest dniem ustawowo wolnym od pracy oraz zajęć dydaktycznych – wówczas obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych. 2 listopada (Dzień Zaduszny) nie jest już dniem ustawowo wolnym. Mimo to niektóre urzędy w Polsce pozostaną wówczas zamknięte. Tak zadecydował bowiem Prezes Rady Ministrów. Osoby, które chciały załatwić wtedy formalności będę musiały poczekać.

Tu 2 listopada nic nie załatwisz
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER

1 listopada wierni Kościoła katolickiego obchodzą uroczystość Wszystkich Świętych. To dzień ustawowo wolny od pracy oraz zajęć dydaktycznych. Wskazuje na to art. 1 ustawy z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy.

W tym samym rozporządzeniu nie ma mowy o 2 listopada. W związku z tym Dzień Zaduszny jest – patrząc z perspektywy polskiego prawa – dniem, jak każdy inny. Większość osób musi wrócić wówczas do obowiązków, sklepy znów będą czynne. Jednak osoby, które 2 listopada chciały załatwić urzędowe formalności, są zmuszone nieco poczekać. Nie wszystkie urzędy będą wówczas czynne. Tak zadecydował premier. O decyzji Mateusz Morawiecki poinformowało Ministerstw Finansów.

Tych spraw nie załatwisz 2 listopada. Drzwi urzędów pozostaną zamknięte

Dlaczego 2 listopada niektóre urzędy pozostaną nieczynne? Zgodnie z Kodeksem Pracy (art. 130. § 2.) pracownicy odbierają dzień wolny przypadający na sobotę w innym terminie. „Prezes Rady Ministrów podpisał zarządzenie w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu służby cywilnej dni wolnych od pracy: 2 listopada 2023 r.  za Narodowe Święto Niepodległości, które przypada w sobotę 11 listopada 2023 r., 2 stycznia 2024 r. za Święto Trzech Króli, które przypada w sobotę 6 stycznia 2024 r.” – podało MF w komunikacie.

Zobacz również:  Czy Wszystkich Świętych jest obowiązkowe? Kodeks Kościoła stawia sprawę jasno

MF wymieniło także urzędy, które 2 listopada pozostaną zamknięte. Będą to:

  • urzędy skarbowe,
  • urzędy celno-skarbowe,
  • izby administracji skarbowej,
  • Krajowa Informacja Skarbowa.
Redakcja poleca

MF mówi o „nowych terminach spotkań”. Kto je dostanie?

Bywa jednak, że osoby, które chcą załatwić w urzędzie konkretną sprawę, umawiają wizytę z wyprzedzeniem. Ministerstwo Finansów zwróciło się do takich osób z konkretną informacją. „Pracownicy urzędów skarbowych uzgodnią nowy termin spotkania z osobami, które umówiły się już na wizytę w urzędzie 2 listopada br.” – stwierdzono. Podkreślono również, że wiele formalności można obecnie załatwić online.

„Przypominamy, że wiele spraw podatkowych można załatwić przez całą dobę w e-Urzędzie Skarbowym dostępnym na stronie podatki.gov.pl. Do e-US logujemy się Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem, poprzez bankowość elektroniczną lub aplikację mObywatel” – wytłumaczono.

Nie przegap

Źródło: Radio ZET/MF