Obserwuj w Google News

Posiadanie tego psa już niedługo będzie zabronione? Stanowczy apel ministra

2 min. czytania
12.09.2023 11:38
Zareaguj Reakcja

Szacuje się, że rasa American Bully XL jest odpowiedzialna za około 50 proc. wypadków z udziałem psów, do których doszło w Wielkiej Brytanii pomiędzy 2021 a 2023 rokiem. Niedawno świat obiegło kolejne nagranie groźnego incydentu. Tym razem przedstawiciel rasy American Bully XL zaatakował 3 osoby. Minister spraw wewnętrznych postanowiła zainterweniować.

American Bully XL
fot. shutterstock_alberto clemares exposito

11-latka z brytyjskiego Birmingham została zaatakowana przez psa rasy American Bully XL. Dziewczynka wraz ze starszą siostrą szła wówczas do znajdującego się nieopodal jej miejsca zamieszkania sklepu. Jak zaznaczyła w rozmowie z lokalnymi mediami, chciała kupić słodycze.

Pies przechadzał się po ulicy samotnie i bez odpowiednich zabezpieczeń. Niespodziewanie i bez wyraźnego powodu rzucił się na dziecko. Nastolatka odniosła poważne obrażenia rąk, nóg i klatki piersiowej. W wyniku incydentu ucierpiało także dwóch mężczyzn, którzy widząc zachowanie psa, chcieli pomóc dziewczynce. Cała trójka trafiła do szpitala. Świadkowie oraz 11-latka dochodzą do siebie. Psa natychmiast zabezpieczono i zabrano do weterynarza. Szczegóły zdarzenia ustala policja z West Midlands.

Nie może być tak dalej”. Minister chce zakazać posiadania psów tej rasy

Niestety to nie pierwszy atak z udziałem psa rasy American Bully XL, do którego doszło w ostatnim czasie w Wielkiej Brytanii. Szacuje się, że te wyjątkowo silne zwierzęta odpowiadają nawet za około 50 proc. podobnych incydentów, zanotowanych w kraju w latach 2021-2023. Minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii Suella Braverman postanowiła zaproponować pewne zmiany w prawie, które jej zdaniem znacznie zwiększyłyby poziom bezpieczeństwa na ulicach.

Redakcja poleca

– To wstrząsające. American Bully XL jest wyraźnym i śmiertelnym zagrożeniem dla naszych społeczności, zwłaszcza dla dzieci. Nie może być tak dalej – napisała na platformie X polityczka. Dodała, że – według niej – najsłuszniej byłoby zakazać posiadania psów tej rasy. Zaznaczyła ponadto, że rozpoczęła już pierwsze kroki w tym kierunku.

American Bully XL: Co warto wiedzieć?

Rasa American Bully XL jest wyjątkowo młoda. Znana jest bowiem dopiero od lat 90. XX wieku. W zamyśle hodowców przedstawiciele tej rasy wyglądem i kształtem miały przypominać popularne pitbulle, jednocześnie będąc spokojniejsze oraz bardziej kontaktowe.

Zobacz również:  Czy z psem należy zawsze chodzić na smyczy? Behawiorysta przypomina

Psy te posiadają muskularną budowę ciała. Aby doprowadzić je do posłuszeństwa, należy trenować z nimi od szczenięcia. Odpowiedni i dobrze przeprowadzony proces socjalizacji w ich przypadku jest niezwykle ważny. Pies bez odpowiedniego przeszkolenia może bowiem stać się nieufny, a nawet dominujący i agresywny.

Nie przegap
rośliny są bezpieczne dla zwierząt
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstock/Jus_Ol