Polacy chcą legalizacji związków osób tej samej płci. Zaskakujące wyniki raportu
Czerwiec to miesiąc poświęcony przede wszystkim społeczności LGBTQ+, która wciąż musi walczyć o podstawowe prawa. IPSOS z tej okazji postanowił zbadać opinię publiczną. Raport LGBT+ Pride 2023 pokazuje, że w ciągu ostatniej dekady poparcie dla legalizacji małżeństw jednopłciowych znacząco wzrosło. Obecnie aż 67 proc. Polaków uważa, że pary homoseksualne powinny mieć możliwość zawarcia małżeństwa lub zalegalizowania związku w inny sposób. – Nadal jednak wiele jest do zrobienia – zaznacza Joanna Skrzyńska, liderka zespołu Public Affairs w Ipsos Polska w komunikacie prasowym.

Społeczność LGBTQ+ w Polsce zmaga się z wieloma problemami. Jednym z nich jest brak możliwości legalizacji związków osób tej samej płci. Wyniki badania LGBT+ Pride 2023 Global Survey zrealizowanego przez IPSOS pokazują jednak, że Polacy coraz bardziej wspierają osoby nieheteronormatywne w ich dążeniach. Aż 32 proc. ankietowanych opowiedziało się bowiem za możliwością zawierania małżeństw jednopłciowych. Z kolei 35 proc. badanych popiera inną formę legalizacji takich związków.
Wyniki najnowszego badania napawają optymizmem. – W porównaniu do badania z 2013 r. poparcie dla małżeństw osób tej samej płci wzrosło o 11 punktów procentowych – możemy przeczytać w komunikacie prasowym IPSOS. Raport pokazuje, że najbardziej przychylne zmianom są kobiety oraz badani poniżej 35. roku życia. Mężczyźni rzadziej uważają, że pary homoseksualne powinny mieć prawo do legalizacji związków.
Więcej kontrowersji budzi kwestia adopcji. Połowa respondentów (54 proc.) sprzeciwia się prawu par jednopłciowych do adopcji dzieci, a co trzeci (33 proc.) je popiera
„Coraz więcej osób zauważa potrzebę akceptacji”
Większe poparcie legalizacji małżeństw osób tej samej płci może wynikać między innymi z tego, że ludzie należący do środowiska LGBTQ+ są coraz bardziej widoczni w społeczeństwie. – Co trzeci Polak (35 proc.) deklaruje, że wśród swoich krewnych, kolegów i koleżanek lub znajomych z pracy ma osobę homoseksualną – zauważają twórcy raportu. I dodają, że kobiety mają takie doświadczenie częściej niż mężczyźni.
Zobacz również: Gimper żyje w otwartym związku. Czym różni się relacja od poliamorii?
Joanna Skrzyńska, liderka zespołu Public Affairs w Ipsos Polska zaznacza, że zmiany, które dokonują się w świadomości społecznej, są niezwykle ważne. – W związku z obchodami Miesiąca Dumy, warto zauważyć, że społeczne postrzeganie różnorodności płciowej i równouprawnienia LGBTQ+ stale się zmienia. Nasze badanie pokazuje, że coraz więcej osób zauważa potrzebę akceptacji i wsparcia dla osób o różnych orientacjach seksualnych i tożsamościach płciowych – zaznacza Joanna Skrzyńska. Dodaje jednak:
Nadal jednak wiele jest do zrobienia. Dlatego ważne jest, aby kontynuować dialog na temat równości i równouprawnienia. Zbliża nas to do zbudowania społeczeństwa, w którym każdy może być autentyczny i szanowany bez względu na swoją tożsamość płciową czy orientację seksualną.
Źródło: IPSOS/ RadioZET.pl