Obserwuj w Google News

Pojawiły się w Polsce. Eksperci ostrzegają: próbują dostać się do domów

2 min. czytania
03.10.2023 09:45
Zareaguj Reakcja

„Jeszcze niedawno wtyki amerykańskie nie były obecne w Polsce. Właśnie teraz próbują dostać się do naszych domów” – ostrzegli internautów oraz internautki leśnicy z Nadleśnictwa Przedborów. Eksperci zaznaczyli, że te owady są wyjątkowo uciążliwe. „Zakłócają nasz spokój, wydzielając nieprzyjemną woń” – wyjaśnili.

Wtyk amerykański zawitał do Polski
fot. shutterstock_TerezaKt

Leśnicy coraz częściej informują o tym, że w Polsce pojawiają się gatunki owadów, które dotychczas u nas nie bytowały. Migracja to naturalny i dobrze znany proces – także w świecie zwierząt. Jednak niektóre obce stworzenia mogą zagrażać naszym rodzimy gatunkom lub – co gorsze – niepokoić ludzi. Jednym z owadów, który w Polsce pojawił się stosunkowo niedawno, jest wtyk amerykański. To wyjątkowo uciążliwy pluskwiak. Czy powinniśmy się obawiać?

O tym, że w Polsce coraz częściej można spotkać wtyki amerykańskie, przypomnieli w mediach społecznościowych leśnicy z Nadleśnictwa Przedborów położonego w południowo wschodniej części województwa wielkopolskiego i północno-zachodniej części województwa łódzkiego.

Wtyki amerykańskie to inwazyjny gatunek pluskwiaka, który przywędrował do Polski z Ameryki Północnej. Zwany jest również pluskwą amerykańską. W Europie jego obecność po raz pierwszy zarejestrowano w 1999 roku, w Polsce prawdopodobnie zawitał w okolicach roku 2007” – wyjaśnili eksperci, jednocześnie publikując zdjęcie owada.

Redakcja poleca

Wtyk amerykański zawitał do Polski. Czy musimy się obawiać?

Jak wygląda wtyk amerykański? To stosunkowo nieduży owad – osiąga maksymalną długość ok. 2 cm. Jest czarno-brązowy. Na przedpleczu pluskwiaka można zauważyć charakterystyczne żółte kropki. Robaki te wyróżniają się również długimi czułkami.

Czy należy obawiać się pluskwy amerykańskiej? „Dla zdrowia człowieka owady te nie stwarzają zagrożenia. Wtyk amerykański nie "gryzie" (nie kłuje) ludzi. (…) Nie przenosi żadnych chorób, nie jest też szkodnikiem spożywczym” – wyjaśnili w poście na Facebooku leśnicy z Nadleśnictwa Przedborów. Eksperci zaznaczyli jednak, że owad może być wyjątkowo uciążliwy – zwłaszcza gdy przedostanie się do domu lub mieszkania.

Zobacz również:   Tego drapieżnego owada możesz spotkać w domu. Leśnictwo apeluje o jedno

„Największy problem dla człowieka stwarza nieprzyjemny zapach, który wydziela wtyk amerykański, kiedy poczuje się zagrożony. Wspomniana przykra woń utrzymuje się stosunkowo długo, więc spotkanie z udziałem wtyka może popsuć nawet cały wieczór” – zaznaczyli eksperci i zalecili internautom ostrożność. „Dobrym rozwiązaniem, by nie wpuścić obcego do domu, są moskitiery. Jeśli jednak owad znajdzie się już w naszym domu, złap go do słoika i wypuść na zewnątrz” – poinstruowali.

Nie przegap
Co-jeść-w-październiku-Postaw-na-sezonowe-produkty_
5 Zobacz galerię
fot. shutterstock_Nastyaofly