Obserwuj w Google News

Niezwykły symbol na trumnie królowej Elżbiety. Jego historia wyciska łzy

2 min. czytania
19.09.2022 13:04
Zareaguj Reakcja

Podczas pogrzebu królowej Elżbiety II na jej trumnie znalazła się wiązanka z wyjątkowym symbolem. Okazuje się, że wykonana została z kwiatów, które wyhodowano z rośliny wchodzącej w skład bukietu ślubnego monarchini w 1947 roku.

Pogrzeb królowej Elżbiety II
fot. Emilio Morenatti/Associated Press/East News

Pogrzeb królowej Elżbiety II odbył się 19 września 2022 roku w Westminster Abbey. W oficjalnej uroczystości wzięli udział nie tylko najbliżsi monarchini - w tym król Karol III z żoną i jego następca książę William z rodziną, ale też szefowie rządów, politycy i ludzie z całego świata. O 10.45 rozpoczęła się procesja i w ten sposób zainaugurowano pogrzeb, który obserwował cały świat. Zebranie i widzowie zwrócili szczególną uwagę na trumnę królowej, na której prócz wyjątkowej korony złożono także piękną wiązankę.

Okazuje się, że zawiera ona wyjątkowy symbol. Wśród kwiatów bowiem znalazły się takie, które wyhodowano z roślin, jakie w 1947 roku tworzyły bukiet ślubny Elżbiety. To hołd oddany również jej mężowi, który zmarł w kwietniu 2021 roku.

Redakcja poleca

Pogrzeb królowej Elżbiety. Niezwykły symbol na trumnie

Na trumnie królowej Elżbiety znalazła się wyjątkowa wiązanka, która zawiera ważne dla monarchini symbole. Okazuje się, że jednym z kwiatów, który ją tworzy, jest ten wyhodowany z rośliny, jaka w 1947 roku znalazła się w jej ślubnym bukiecie.

Na trumnie monarchini umieszczona została korona, regalia, a także sztandar królewski. Prócz tego została ona ozdobiona kwiatami i liśćmi, w tym mirtem, który jest symbolem jej długiego i szczęśliwego małżeństwa z księciem Filipem. Przypominamy, że małżonkowie przeżyli ze sobą prawie 74 lata.

Rośliny tworzące wyjątkową wiązankę na trumnie królowej zostały wycięte z ogrodów Pałacu Buckingham, Clarence House i Highgrove House na prośbę nowego króla, Karola III. Co ciekawe, mirt został wyhodowany z rośliny, która wcześniej znajdowała się w bukiecie ślubnym monarchini.

W wieńcu znalazły się też rozmaryn oznaczający pamięć i dąb szypułkowy, który symbolizuje siłę miłości. Do tego dołączono pachnące pelargonie, róże ogrodowe, hortensję jesienną czy dalie. Na życzenie króla wieniec jest ekologiczny, wykonany w całkowicie zrównoważony sposób, w gnieździe z mchu angielskiego i gałęzi dębu. Do jego wykonania nie użyto gąbki florystycznej.

Pogrzeb królowej Elżbiety II
fot. OLI SCARFF/AFP/East News

Zobacz także: Królowa Elżbieta po raz ostatni oddała hołd Filipowi. Zrobiła to po śmierci

Ślub królowej Elżbiety II i księcia Filipa

Królowa Elżbieta wzięła ślub z księciem Filipem 20 listopada 1947 roku. Uroczystość miała miejsce w Westminster Abbey. Małżonkowie przeżyli ze sobą prawie 74 lata - byli nierozłączni aż do kwietnia 2021 roku, kiedy książę Edynburga zmarł. Doczekali się czterech pociech: Karola, Anny, Andrzeja i Edwarda.

Źródło: telegraph.co.uk

Królowa Elżbieta II nie żyje. Tak zmieniała się w czasie swojego panowania [GALERIA]
11 Zobacz galerię
fot. PA Wire/Press Association Images/EAST NEWS