Obserwuj w Google News

Podczas grzybobrania wypatrzyła niesamowity okaz. Internauci przecierali oczy

2 min. czytania
25.07.2023 11:47
Zareaguj Reakcja

Zapaleni grzybiarze już ruszyli na łowy. W lipcu w polskich lasach można znaleźć już dorodne okazy. Miłośnicy grzybobrań chętnie dzielą się swoimi zdobyczami w sieci. Nadleśnictwo Hajnówka opublikowało na swoim fanpage fotografię nadesłaną przez jedną z obserwatorek. Kobiecie udało się znaleźć wyjątkowo dużą kurkę. – Niezły okaz – nie mogli nadziwić się internauci.

Taką kurkę wypatrzyła w lesie
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER_Facebook@Nadleśnictwo Hajnówka Lasy Państwowe

Pieprzniki jadalne, nazywane także popularnie kurkami, można znaleźć w polskich lasach już w czerwcu. Sezon na nie trwa aż do października. Polacy chętnie zajadają się nimi w lipcu, sierpniu oraz wrześniu. To bowiem doskonały – zdrowy i bardzo smaczny – dodatek do wielu potraw, między innymi: sosów, zup, mięs, a także omletów i jajecznicy.

Czym charakteryzują się kurki? – To jedne z najpopularniejszych grzybów jadalnych w naszym kraju – tłumaczy Nadleśnictwo Zwierzyniec na oficjalnej stronie internetowej. – Są łatwo rozpoznawalne ze względu na swój kolor. Rosną zarówno w lasach iglastych, jak i liściastych. Jako grzyb jadalny ten gatunek ceniony jest ze względu na aromat oraz chrupkość owocników – dodają eksperci.

Redakcja poleca

Taką kurkę wypatrzyła w lesie. Natychmiast chwyciła za aparat

Kurki nie należą do wyjątkowo okazałych grzybów. Średnica kapelusza pieprznika jadalnego może wynosić od 1 do 12 centymetrów. Najczęściej jednak w polskich lasach spotykamy się z okazami kilkucentymetrowymi.

Zobacz również:  Zamocz przed smażeniem. Kurki będą pyszne jak nigdy wcześniej

Pewna internautka podczas grzybobrania zauważyła jednak wyjątkowo dorodną kurkę. Postanowiła przesłać zdjęcie grzyba do Nadleśnictwa Hajnówka. Kadr pojawił się na facebookowym profilu Lasów Państwowych. – Kurka, kureczka, a raczej kura. Pieprznik jadalny poleca się do jajecznicy – napisali administratorzy pod fotografią przedstawiającą pieprznika jadalnego większego od dłoni.

Internauci przecierali oczy. „Piękny okaz”

Pod zdjęciem opublikowanym przez Nadleśnictwo Hajnówka pojawiło się wiele komentarzy. Internauci nie kryli, że gigantyczny okaz, który wpadł w ręce jednej z internautek, zrobił na nich kolosalne wrażenie. Zapaleni grzybiarze gratulowali kobiecie i zachwycali się dorodnym pieprznikiem jadalnym.

Niezły okaz, gratuluję!
To mi na kurę nioskę wygląda.
Piękny okaz brawo!

RadioZET.pl