Obserwuj w Google News

Po tym poznasz psychopatę. Eksperci zauważyli ciekawą zależność

2 min. czytania
29.09.2023 16:56
Zareaguj Reakcja

Psychopatia to zaburzenie o charakterze antyspołecznym, które bardzo trudno jest rozpoznać. Psychopaci potrafią bowiem skutecznie maskować się przez długi czas – tym samym wzbudzając zaufanie otoczenia. Co może świadczyć o tym, że ktoś ma skłonności psychopatyczne? Naukowcy z Uniwersytetu w Innsbruck w Austrii odkryli pewną interesującą zależność.

Po tym poznasz psychopatę
fot. shutterstock_Arturs Budkevics

Kim właściwie jest psychopata? To termin, który pochodzi od greckich słów "psyche" (w tłumaczeniu „dusza") oraz "pathos" (w tłumaczeniu „cierpienie”). Psychopatia to dysfunkcja poznawczo-emocjonalna, która polega na odrzuceniu norm moralnych i społecznych, uznawanych i respektowanych przez innych ludzi. Psychopata za wszelką cenę dąży do zaspokajania własnych potrzeb. Nie liczy się z emocjami i uczuciami innych.

Psychopata często kojarzy się nam z osobą zamkniętą w sobie, aspołeczną. Nie jest to jednak reguła. Osoby o skłonnościach psychopatycznych często bowiem są towarzyskie. To manipulatorzy, którzy doskonale potrafią się ukrywać. Czyni ich to jeszcze bardziej niebezpiecznymi.

Wiele osób zastanawia się, po czym poznać człowieka, który ma skłonności psychopatyczne. Nie jest to proste, jednak można wyróżnić kilka symptomów uznanych za ekspertów za „czerwone flagi”. Psychopatów cechuje najczęściej nadmierne poczucie własnej wartości, impulsywność, lekceważenie autorytetów i brak odczuwania lęku. Grupie naukowców z Uniwersytetu w Innsbruck w Austrii udało się ustalić jeszcze jedną, ciekawą  zależność.

Redakcja poleca

To cechuje psychopatów. Są inni niż wszyscy

Jak tłumaczy WP Kobieta, pewna grupa naukowców z Uniwersytetu w Innsbruck w Austrii postanowiła sprawdzić, czy osoby o skłonnościach psychopatycznych i narcystycznych mają swój ulubiony smak. „W badaniu wzięło udział 1000 osób, które miały odpowiedzieć na temat preferencji dotyczących jedzenia i picia. W kolejnej części badania, respondenci rozwiązywali testy osobowości, które miały wskazać ich skłonności do antyspołecznych zachowań np. narcyzmu czy psychopatii” – tłumaczy portal.

Zobacz również:  Mężczyźni o tych imionach ukrywają swoje romanse. Nie ufaj im

Okazało się, że osoby, u których zaobserwowano skłonności psychopatyczne, często deklarowały, że uwielbiają pić czarną kawę oraz tonik. Wśród ulubionych warzyw tych osób znalazły się z kolei: rzodkiewka oraz seler. Naukowcy doszli więc do wniosku, że psychopaci – znacznie bardziej niż pozostali ludzie – cenią gorzki smak. Cierpkie produkty są dla nich smaczniejsze od tych słodkich, czy też słonych.

Nie przegap
Kobiety-o-tych-imionach-to-prawdziwe-femme-fatale-
5 Zobacz galerię
fot. shutterstock