Obserwuj w Google News

Wybierasz się na spotkanie? Ekspertka od etykiety przypomina o ważnej zasadzie

2 min. czytania
02.10.2023 12:39
Zareaguj Reakcja

Spotkania towarzyskie rządzą się swoimi prawami. W tym przypadku znajomość zasad savoir – vivre jest niezwykle istotna. O czym pamiętać, planując takie spotkanie? Ekspertka zwraca uwagę na pewną istotną kwestię.

Dr. Irena Kamińska-Radomska o zasadach etykiety
fot. Justyna ROJEK/East News

Znajomość etykiety przydaje się w wielu sytuacjach. Wtedy łatwiej nam określić co wypada, a jakich zachowań lepiej unikać w danych okolicznościach. Pamiętając o stosowaniu zasad savoir-vivre, możemy zaprezentować się z jak najlepszej strony i nie popełnić błędów, które mogą źle zostać odebrane przez otoczenie.

Planując jakieś towarzyskie spotkanie, np. z dawno niewidzianymi znajomymi, etykieta jest nie mniej ważna. Nierzadko podczas wspólnego lunchu czy kolacji dochodzi do różnych niezręcznych momentów. Problematyczną kwestią bywa np. to, kto ostatecznie płaci za rachunek. Często obie strony nie do końca wiedzą, jak mają się zachować w tej sytuacji. Na ten temat postanowiła wypowiedzieć się specjalistka od savoir-vivre – dr Irena Kamińska-Radomska.

Redakcja poleca

Planujesz spotkanie towarzyskie? O tym musisz pamiętać

Dr Irena Kamińska-Radomska zyskała dużą popularność, występując jajko jedna z mentorek w znanym programie telewizyjnym „Projekt Lady”, w którym to starała się nauczyć uczestniczki dobrych manier. Dziś poza działalnością zawodową, specjalistka prowadzi także konto na Instagramie, gdzie dzieli się swoich wskazówkami na temat zasad savoir-vivre.

Na jednym z ostatnich filmów wspomniała o ważnej zasadzie, którą warto wziąć pod uwagę, planując spotkanie z innymi osobami – a dokładniej kwestii płacenia za rachunek. Ekspertka podkreśla, że w tym przypadku ten obowiązek spoczywa na inicjatorze takiego spotkania. "W zależności od tego, kto zaprasza, to ta osoba organizuje spotkanie i po jej stronie będzie również uregulowanie wszelkich rachunków." - mówi specjalistka na nagraniu.

Zobacz także: Nie rób tego, gdy ktoś mówi ci komplement. Ekspertka od etykiety wyjaśnia

Nie zapomnij się zrewanżować

Dr Irena Kamińska-Radomska w opublikowanym przez siebie nagraniu zwróciła uwagę na jeszcze inne równie istotne kwestie. Przypomina o tym, aby gość zawsze przyszedł na takie spotkanie z jakimś drobnym prezentem lub okazał wdzięczność w inny sposób. Poza tym, zdaniem ekspertki, po przyjęciu czyjegoś zaproszenia trzeba się później zrewanżować. Jeżeli natomiast nie zależy nam na podtrzymywaniu kontaktów z daną osobą w przyszłości, najlepiej od razu jej odmówić.

Pod filmem pojawiło się wiele komentarzy. "Identyczne zasady wpojono mi w dzieciństwie. Teraz czasy są inne i widzę, że to również się zmienia (...)" - pisze jeden z internautów. "Aaa, to już wiem, dlaczego tak trudno doczekać mi się spotkania ze znajomymi..." - żartuje inny użytkownik Instagrama.

Nie przegap