Obserwuj w Google News

Plaga w polskich lasach. Latające stworzenia atakują grzybiarzy

2 min. czytania
09.10.2023 10:41
Zareaguj Reakcja

Przedstawiciele Lasów Państwowych przestrzegają: na grzybiarzy czają się strzyżaki sarnie, nazywane również „latającymi kleszczami”. Ich ugryzienie nie należy do najprzyjemniejszych odczuć. Wyjaśniamy, jakie mogą być jego konsekwencje.

Strzyżaki sarnie czają się na grzybiarzy. O tym należy pamiętać
fot. Velimir Zeland/Shutterstock

Jesienią na grzybiarzy czają się strzyżaki sarnie. Każdy, kto miał z nimi nieprzyjemność, wie jak uciążliwe to owady” – czytamy na oficjalnym fanpage’u Lasów Państwowych na Facebooku. Okazuje się, że te stworzenia są bardzo podobne do kleszczy, a po ciepłych, letnich miesiącach mogą grasować nawet do listopada. Portal Wirtualna Polska Kobieta wyjaśnia, czy strzyżaki sarnie są niebezpieczne oraz jakie profilaktyczne działania należy podjąć, by uchronić się przed ich ugryzieniem.

Redakcja poleca

„Latające kleszcze” atakują grzybiarzy. Ich ugryzienia mogą wiązać się z taką reakcją

Należy podkreślić, że dotychczasowe badania naukowe nie potwierdziły, że strzyżaki sarnie są w stanie zarazić ludzi boreliozą. Te skrzydlate owady mierzące około 5 mm zazwyczaj siadają na zwierzętach, ale potrafią obrać za swój cel również spacerujących po lasach ludzi, np. amatorów zbierania grzybów.

Ugryzienia „latających kleszczy” najpierw swędzą, a potem zaczynają boleć. Zgrubienie na skórze po takim ugryzieniu może utrzymywać się nawet do kilku tygodni. Na szczęście ta sytuacja nie zagraża życiu. Należy jednak pamiętać, że w skrajnych przypadkach może pojawić się reakcja alergiczna, a czasem nawet problem z oddychaniem. Osobami najbardziej na to narażonymi są ludzie wykazujący uczulenie na jad oraz małe dzieci.

Zobacz także: Mokradła jak z "Barbie". Woda przybrała różowy kolor

Strzyżaki sarnie – jak uchronić się przed ich ugryzieniami?

Jakie można podjąć działania, by uchować się przed ugryzieniami „latających kleszczy”? Lasy Państwowe informują: Badania wykazały, że strzyżaki mają pewne preferencje w stosunku do barw”. Jeżeli wybieramy się do lasu na grzyby, możemy rozważyć nieco awangardowy pod kątem kolorystycznym strój, np. białe czy żółte ubrania. Te specyficzne owady lubią bowiem czerń, czerwień czy różne odcienie niebieskiego.

Nie przegap
Co-jeść-w-październiku-Postaw-na-sezonowe-produkty_
5 Zobacz galerię
fot. shutterstock_Nastyaofly