Obserwuj w Google News

Zlecają firmom porządkowanie grobów bliskich. Wiemy, ile za to płacą

2 min. czytania
24.10.2023 10:36
Zareaguj Reakcja

Zbliża się listopad, a wraz z nim uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Wiele osób zgromadzi się z tej okazji przy grobach swoich zmarłych bliskich i przyjaciół, by uczcić ich pamięć. Nie wszyscy mają jednak czas, by odpowiednio wcześniej zająć się stanem nagrobków. W związku z tym wynajmują do tego specjalne firmy. Wiemy, z jakim kosztem wiążą się takie usługi.

Wszystkich Świętych 2023. Wiemy, ile zapłacisz za cmentarne porządki
fot. Albin Marciniak/East News

Uroczystość Wszystkich Świętych jest wyjątkowo ważna dla wiernych Kościoła rzymskokatolickiego. Osoby wierzące modlą się wówczas za dusze swoich zmarłych bliskich, a sam Kościół wspomina wszystkich chrześcijan, którzy mieli dostąpić stanu zbawienia. To dzień ustawowo wolny od pracy i szkoły – niektórzy pokonują wówczas wiele kilometrów, by pojawić się przy grobach członków rodziny i przyjaciół.

Przygotowania do uroczystości rozpoczynają się jednak znacznie wcześniej – już w październiku. Wiele osób – szczególnie jeśli mieszka na co dzień w innym mieście – może nie mieć czasu na cmentarne porządki. Niektórzy powierzają je wówczas innym. Portal Wirtualna Polska Kobieta poinformował za serwisem Kobieta Gazeta.pl, z jakim kosztem należy się wówczas liczyć.

Redakcja poleca

Wszystkich Świętych 2023. Tyle zapłacimy firmie porządkującej cmentarz

Firmy zajmujące się porządkowaniem grobów oferują zazwyczaj kilka pakietów. Zainteresowani klienci mogą zatem wybrać, jaka forma zadbania o nagrobki bliskich osób odpowiada im najbardziej. W skład pierwszego pakietu wchodzą najbardziej podstawowe czynności dotyczące zadbania o miejsce spoczynku: zamiatanie, wyzbieranie liści, umycie pomnika oraz – jeśli pojawia się taka potrzeba – odśnieżenie.

W wersji bardziej rozbudowanej wynajęta firma wykona wszystkie czynności przewidziane z pakiecie podstawowym oraz uprzątnie teren wokół grobu, przytnie nadmiernie wysoką trawę oraz wypleni chwasty. Z takimi działaniami wiąże się oczywiście konieczność wyższej zapłaty.

Jak informuje portal Wirtualna Polska Kobieta, nie istnieje stały cennik cmentarnych usług porządkowych – ceny mogą różnić się nawet w zależności od miasta. Jedna z warszawskich firm oferuje podstawowy pakiet usług za 150 złotych; cena wzrasta wraz z rozbudowaniem siatki czynności przy grobie. Zależy również od rozmiaru pomnika (za umycie dużego grobowca rodzinnego zapłacimy więcej). W Krakowie i Gdańsku ceny będą z kolei odrobinę niższe – koszt usług waha się od około 90 do 250 złotych.

Zobacz także: Ksiądz zniszczył dynie na Halloween. Chciał chronić wiernych przed "ukrytym złem"

Jak zadbać o grób członka rodziny? Te proste wskazówki zmienią wiele

Osoby, które decydują się na cmentarne porządki przeprowadzane na własną rękę, dokładają zazwyczaj wszelkich starań, by miejsce spoczynku członka rodziny czy przyjaciela prezentowało się na uroczystość Wszystkich Świętych godnie. Sięgają w związku z tym po proste, domowe zabiegi.

Świeżość kwiatów przedłużymy w banalnie prosty sposób: wsypując do wody kilka łyżek kwasku cytrynowego, który zapobiegnie rozwojowi bakterii przyczyniających się do szybszego więdnięcia. Istnieje również szansa na wydłużenie czasu palenia znicza. Wystarczy rozsypać koło knota szczyptę soli i podpalić. Ogień będzie jaśniejszy, a czas spalania – imponująco długi.

Nie przegap
Modlitwa o pieniądze ma pomóc w sytuacji finansowej.
4 Zobacz galerię
fot. PIC SNIPE, Grusho Anna/Shutterstock