Obserwuj w Google News

Pierwszy w kraju ślub pary jednopłciowej. "To historyczny moment"

2 min. czytania
01.12.2023 10:42
Zareaguj Reakcja

Kilka dni temu w wiosce w Nepalu odbył się pierwszy w kraju ślub osób tej samej płci. Małżeństwo zawarli 26-letni Surendra Pandey oraz 36-letnia Maya Gurung, która urodziła się mężczyzną, ale identyfikuje się jako kobieta. - Oboje jesteśmy bardzo szczęśliwi - mówi para.

Pierwszy w kraju ślub pary jednopłciowej. "To historyczny moment"
fot. PRAKASH MATHEMA/AFP/East News

W czerwcu br. Sąd Najwyższy w Nepalu wydał tymczasowe zarządzenie, które otworzyło parom homoseksualnym możliwość zawierania formalnych związków. Pięć miesięcy później, pod koniec listopada, odbył się pierwszy w kraju ślub osób tej samej płci. Uroczystość miała miejsce w urzędzie gminy wiejskiej Dordi w dystrykcie Lamjung w centralnej części Nepalu.

Redakcja poleca

Nepal. Pierwszy w kraju ślub osób pary jednopłciowej

Ceremonia zaślubin odbyła się w środę 29 listopada. Małżeństwo zawarli 26-letni Surendra Pandey oraz 36-letnia Maya Gurung, która urodziła się mężczyzną, ale identyfikuje się jako kobieta. - Wydaliśmy parze akt rejestracji małżeństwa, biorąc pod uwagę postanowienie Sądu Najwyższego i instrukcje odpowiednich władz rządowych - oświadczył Hem Raj Kafle, główny urzędnik gminy wiejskiej Dordi.

- Oboje jesteśmy bardzo szczęśliwi. Cieszą się też wszyscy członkowie naszej społeczności. [...] Walka o prawa nie jest łatwa. Udało nam się. Kolejne pokolenia będą miały prościej - powiedziała 36-latka, cytowana przez portal BBC. Para tworzy związek od dziewięciu lat. W 2016 roku w Katmandu Surenda oraz Maya wzięli ślub zgodny z hinduistycznymi rytuałami. Zakochani zdradzili, że w najbliższej przyszłości planują otworzyć wspólne konto bankowe. Jednak ich największym marzeniem jest adopcja dziecka.

Zobacz także:  Para homoseksualnych pingwinów będzie uczyć dzieci o związkach jednopłciowych. Podano szczegóły

Pierwszy ślub osób tej samej płci w Nepalu. "To historyczny moment"

Sunil Babu Pant, założyciel Blue Diamond Society, wiodącej organizacji na rzecz praw LGBTQ w Nepalu, powiedział, że zawarcie formalnego związku to zwycięstwo mniejszości seksualnych i płciowych, które od dawna domagały się równych praw, w tym uznania ich małżeństw. - To historyczny moment. Partnerom otworzy to drzwi do wspólnego otwierania rachunków bankowych czy posiadania i przenoszenia własności - zauważył Pant.

W Azji poza Nepalem tylko w Tajwanie zalegalizowano małżeństwa osób tej samej płci. Nepal, w którym większość stanowią hinduiści, staje się coraz bardziej liberalny od czasu zakończenia trwającej dekadę rebelii maoistowskiej w 2006 roku - zauważył CNN. W 2007 roku zniesiono 239-letnią monarchię hinduistyczną.

Źródło: Radio ZET/PAP/reuters.com/bbc.com

Nie przegap