Obserwuj w Google News

Opowiadał na lekcji WDŻ o „leczeniu” masturbacji. Miała pomóc mu modlitwa

2 min. czytania
14.06.2023 15:04
Zareaguj Reakcja

Czy wychowanie do życia w rodzinie powinno być prowadzone przez osoby nauczające religii? Użytkownik Twittera podzielił się osobliwą sytuacją, która miała wydarzyć się na zajęciach WDŻ. Katechetka przyprowadziła na lekcję...”wyleczonego masturbanta”.

Katechetka przyprowadziła na lekcję WDŻ zaskakującego gościa.
fot. Lukasz Gdak/East News, Karol Porwich/East News

Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, jak wyglądają lekcje wychowania do życia w rodzinie w niektórych polskich szkołach. Co zaskakujące – całkiem częstym zjawiskiem jest prowadzenie ich przez katechetów. Bywa, że skutkuje to nauczaniem przedmiotu nie zgodnie z biologią i seksuologią, a etyką Kościoła katolickiego. Pewien internauta podzielił się na Twitterze historią zaskakującego gościa, który pojawił się na prowadzonej przez nauczycielkę religii lekcji WDŻ. Do wpisu dotarł portal WP Parenting.

Religia czy wychowanie do życia w rodzinie? „Leczenie” masturbacji omawiane w klasie

Użytkownik Twittera o nicku Bobik57 zamieścił w serwisie krótki opis sytuacji, która miała wydarzyć się podczas prowadzonej przez katechetkę lekcji wychowania do życia w rodzinie. Nauczycielka zaprosiła na nią „starszego chłopaka” (najprawdopodobniej nastolatka lub młodego dorosłego), działającego w katolickiej oazie. Jego obecność miała uzasadnienie – gość miał wygłosić w klasie swoje świadectwo dotyczące masturbacji. Opowiadał, że w „leczeniu” pokusy pomogła mu...modlitwa. Internauta ironicznie nazwał mężczyznę „wyleczonym masturbantem”.

Tweet nawiązuje do jednej z wielu sytuacji, na którą zwracają uwagę polscy uczniowie w ankietach przeprowadzanych przez grupę edukatorów seksualnych Ponton. Lekcje wychowania do życia w rodzinie są oceniane zaledwie na dwójkę. W badaniu wzięło udział ponad 10 tysięcy osób. Wyniki przygnębiają: z nastolatkami nie rozmawia się podczas zajęć o seksie, chorobach wenerycznych czy masturbacji. Nie porusza się również tematu przemocy seksualnej.

Redakcja poleca

Katecheci i dyrektorzy jako najgorsi nauczyciele WDŻ? Nowe badania

Raport grupy Ponton, zatytułowany „WdŻ na dwóję” wskazuje, że najwyżej oceniono zajęcia prowadzone przez ekspertów w dziedzinie seksuologii. Najniższe noty otrzymały lekcje przez osoby zajmujące się nauczaniem religii (bez rozróżnienia na świeckie i duchowne) oraz dyrektorów szkół. Ankietowani wskazali, że dwie najsłabiej ocenione grupy rzadko pozostawiały przestrzeń na dyskusję i zadawanie pytań. Miały też stwarzać nieprzyjemną atmosferę.

Niemal wszyscy badani (99%) stwierdzili, że wiedza o seksualności jest ważna i powinna być przekazywana w szkołach (97%).

Zobacz także: Bez wiedzy partnerki zdjął prezerwatywę podczas seksu. 28-latek został skazany przez sąd

Pamela Anderson wzięła ślub drugi raz z tym samym mężem
7 Zobacz galerię
fot. Mary Evans/AF Archive/Graham Whitby Boot/East News

RadioZET.pl/parenting.pl/ponton.org.pl/o2.pl