Obserwuj w Google News

68-latek odebrał telefon i stracił dorobek życia. Policja ostrzega

2 min. czytania
01.02.2023 16:34
Zareaguj Reakcja

Lubuska Policja za pośrednictwem facebookowego fanpage’u ostrzega przed nową metodą wyłudzania pieniędzy. Oszuści dzwonią do osób starszych i podają się za pracowników banku. - Aby wzbudzić strach i wyłączyć racjonalne myślenie zaczynają straszyć swoje ofiary – zaznaczają policjanci w oficjalnym komunikacie. Jak nie dać się nabrać? Funkcjonariusze w ramach przestrogi opisali historię 68-letniego zielonogórzanina. Senior stracił oszczędności życia.

68-latek odebrał telefon i stracił dorobek życia. Policja ostrzega
fot. Facebook @lubuskapolicja

Oszuści nie dają za wygraną. Wymyślają coraz to nowe sposoby kradzieży. Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim w obszernym poście opublikowanym na facebookowym fanpage'u „Lubuska Policja” ostrzegają przed nową metodą wyłudzeń. Tym razem złodzieje dzwonią do potencjalnych ofiar i podają się za funkcjonariuszy na służbie. - Schemat działania przestępców wykorzystujących metodę „na policjanta” jest zawsze bardzo podobny - tłumaczą przedstawiciele KWP w Gorzowie Wielkopolskim. - Oszuści wymyślają historyjkę i dzwonią do starszych osób. Podają się za pracowników banku, którzy informują, że pieniądze na koncie są zagrożone. Następnie dzwonią podając się za policjanta i obiecują swoją pomoc - tłumaczą.

Zobacz również:  Dostaliście takiego SMS-a? To popularne świąteczne oszustwo

„Podstępna gra oszustów”. 68-latek stracił oszczędności życia

Przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim ku przestrodze postanowili opisać historię 68-letniego mieszkańca Zielonej Góry. Mężczyzna zgłosił się do komendy miejskiej policji i zawiadomił funkcjonariuszy o popełnieniu przestępstwa. - Z jego relacji wynikało, że na telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna podający się za pracownika banku i poinformował, że jego pieniądze są zagrożone i należy je natychmiast przelać na wskazane przez pracownika konto - wytłumaczyli przedstawiciele KWP we wpisie.

- Gdy fałszywy pracownik się rozłączył, do 68-latka zadzwoniła kolejna osoba tym razem podająca się za policjanta. Podała numer konta, na który mają trafić pieniądze – dodali. Przestraszony 68-latek niestety wykonał polecania oszustów. Następnie, poinstruowany przez złodziei, podyktował im również login i hasło do konta bankowego. W ten sposób stracił oszczędności życia, 170 tys. złotych.

Policja ostrzega. Jak postępować w podobnych sytuacjach?

Podobne wyłudzenia niestety nie są rzadkością. Oszuści najczęściej dzwonią do osób starszych, posługujących się telefonami stacjonarnymi. Przestraszeni seniorzy bezrefleksyjnie podążają za instrukcją złodziei. Gdy orientują się, że wskazówki były jedynie manipulacją, najczęściej ich konto bankowe jest już wyczyszczone.

Zobacz również:  Otrzymaliście taką wiadomość na Facebooku? NASK ostrzega: można stracić dostęp do konta

Policja apeluje o ostrożność. Jak zachować się w przypadku tajemniczego i podejrzanego telefonu? - Jeśli ktoś informuje nas o tym, że na nasze pieniądze czyhają przestępcy, zakończmy rozmowę i sami zadzwońmy do banku, a najlepiej o takim incydencie poinformujmy policję pod numerem 112 – tłumaczą funkcjonariusze KWP w Gorzowie Wielkopolskim.