Obserwuj w Google News

Nowa metoda oszustów. Udają proboszcza i wrzucają do skrzynek blankiety

2 min. czytania
16.03.2023 11:02
Zareaguj Reakcja

We wtorek parafia świętej Jadwigi Śląskiej w Zabrzu ostrzegła przed nową metodą oszustów. Złodzieje wrzucają do skrzynek pocztowych blankiety wpłat zatytułowane "Darowizna na remont Kościoła". "Mamy nadzieję, że nikt z parafian nie dał się nabrać i nie wpłacił funduszy na to fałszywe konto" - napisała parafia na swoim facebookowym profilu.

Nowa metoda oszustów. Udają proboszcza i wrzucają do skrzynek blankiety
fot. Marek BAZAK/East News/facebook.com/swjadwigazabrze

Oszuści mają wiele sposobów, aby wyłudzić od nas pieniądze. Wielokrotnie mundurowi ostrzegali już przed takimi metodami jak "na policjanta", "na wnuczka" czy "na wypadek". Kilka dni temu funkcjonariusze, ku przestrodze, opisali historię 72-latka, który odebrał telefon i stracił 95 tys. złZłodzieje jednak stale znajdują nowe sposoby działania. Ostatnio zaczęli stosować metodę "na proboszcza".

Redakcja poleca

Nowa metoda oszustów. Udają proboszcza i wrzucają do skrzynek blankiety

We wtorek 14 marca na facebookowym profilu parafii świętej Jadwigi Śląskiej w Zabrzu pojawił się niepokojący wpis. Dotarła do niego Wirtualna Polska Kobieta. "Uwaga, uwaga" - brzmią pierwsze słowa zamieszczone w poście. Dalej czytamy, że "dziś w godzinach popołudniowych do proboszcza zadzwoniła parafianka z zapytaniem, czy parafia roznosi do skrzynek pocztowych na osiedlu blankiety wpłat zatytułowane "Darowizna na remont Kościoła". 

Szybko okazało się, że numer konta bankowego, który zapisany jest na blankiecie, całkowicie różni się od tego parafialnego. Prawdopodobnie - jak czytamy w poście na Facebooku - jest to więc kolejna próba wyłudzenia pieniędzy przez oszustów. 

Zobacz także:  Polacy nagminnie znajdują podejrzane listy w skrzynkach. Tak należy postąpić

Bardzo prosimy o zgłaszanie proboszczowi tego typu zdarzeń. Mamy nadzieję, że nikt z parafian nie dał się nabrać i nie wpłacił funduszy na to fałszywe konto. A czujnej parafiance bardzo dziękujemy... - napisała parafia.

Parafia: "Konto założone na tzw. słupa"

Pod facebookowym postem parafii świętej Jadwigi Śląskiej w Zabrzu pojawiło się mnóstwo komentarzy od zatroskanych parafian. Jeden z użytkowników stwierdził, że wątpi, żeby widoczne na blankiecie konto było polskiego banku. "Zbyt łatwe do namierzenia" - dodał.

Parafia odpowiedziała internautowi, że skontaktowała się już z bankowcami. "To prawdopodobnie konto założone na tzw. słupa. Człowiek dostał troszkę kasy, żeby na swoje nazwisko założył konto, potem oddał wszystkie narzędzia dostępowe" - wyjaśnili autorzy postu.

Zobacz także:  68-latek odebrał telefon i stracił dorobek życia. Policja ostrzega

RadioZET.pl/kobieta.wp.pl/Facebook.com